Skarby jak nowe – „Stary świat – nowe życie”

Utworzono: 19-02-2018

Od minionego piątku w lęborskim muzeum oglądać można niezwykłą wystawę. Prehistoryczne artefakty pochodzą z cmentarzysk w Lubowidzu, Czarnówku i Wilkowie.

 

Tłumy zwiedzających w Galerii „Strome Schody” w lęborskim muzeum to widok zupełnie normalny, zwłaszcza podczas wernisaży każdej kolejnej nowej wystawy. Są one bowiem nie tylko ucztą dla miłośników sztuki, ale również zawierają bogate opisy, wprowadzające nawet mniej zorientowanych widzów w tajniki konkretnej dziedziny sztuki, lub epoko, której wystawa dotyczy. To świadczy o fachowości pracowników muzeum opracowujących zbiory, którzy w ten m.in. sposób dbają o pełnię doznań artystycznych zwiedzających.

Tym razem był to wernisaż szczególny, ponieważ zebrane artefakty pozyskane zostały z wykopalisk archeologicznych na terenie cmentarzysk w Lubowidzu, Czarnówku i Wilkowie. Pieczołowicie odrestaurowane przedmioty, znów zabłysły pięknem sprzed kilku tysięcy lat. Ekspozycja prezentuje tzw. dary grobowe pochówków ludności kultury wielbarskiej z pierwszych trzech wieków nowożytnej ery, czyli z okresu wpływów rzymskich.  – Celem tej ekspozycji jest przybliżenie i uświadomienie zwiedzającym fenomenu i unikatowości lęborskiego makroregionu osadniczego kultury wielbarskiej, który w obecnej chwili jest największym i najlepiej rozpoznanym w Europie – mówiła podczas otwarcia wystawy Mariola Pruska, dyrektor lęborskiego muzeum – Cieszę się, że prace archeologiczne trwające na tym terenie od wielu lat, odbywają się przy przychylności władz miejskich, powiatowych i gminnych. To nie tylko kwestia wsparcia finansowego, ale również bardzo ważne duchowe wsparcie, potwierdzające sens i wagę naszej pracy.

W uroczystości otwarcia wystawy „Stary świat – nowe życie” uczestniczyli: starosta lęborski Teresa Ossowska – Szara, senator Kazimierz Kleina, wiceburmistrz Lęborka Marian Kurzydło, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska Ryszard Wittke, wielu radnych powiatu, miasta i gminy, a także ci, bez których wernisaż byłby niemożliwy – archeolodzy, muzealnicy i reprezentanci fundacji Monumenta Archeologica Barbarica.

Popularnonaukowe ujęcie zarówno okresu pochodzenia eksponatów, zwyczajów zamieszkującej tu ludności, jak i samych prac archeologicznych zawarto w wydanej nakładem Muzem w Lęborku i Fundacji Monumenta Archeologica Barbarica, publikacji „Okruch złota w popiele ogniska... Starożytne nekropolie w Czarnówku i ich tajemnice”.
            Oprócz możliwości podziwiania samych eksponatów, kolejnym wymiarem wystawy jest przybliżenie osiągnięć konserwacji i rekonstrukcji, poprzez możliwość porównania stanu zabytku w chwili odkrycia do obecnego stanu ekspozycyjnego. To również okazja do podziwiania zaawansowanych technik złotniczych i jubilerskich tamtych czasów.

Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach pracy muzeum – do maja.

 

 

Skarby jak nowe – „Stary świat
Skarby jak nowe – „Stary świat
Skarby jak nowe – „Stary świat
Skarby jak nowe – „Stary świat
Skarby jak nowe – „Stary świat
Skarby jak nowe – „Stary świat
Skarby jak nowe – „Stary świat
Skarby jak nowe – „Stary świat