Defibrylator w starostwie już dostępny

Utworzono: 05-11-2019

W Starostwie Powiatowym w Lęborku obradowała Komisja Bezpieczeństwa na temat „Oceny stanu przygotowań i możliwości działania powiatowych służb inspekcji i straży, a także jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli w okresie sezonu zimowego – 2019/2020 r.” 

  Tuż po jej zakończeniu przekazano do użytku zakupiony przez Powiat Lęborski nowoczesny, sterowany komputerowo defibrylator AED. O zakupie ratującego życie urządzenia zdecydował Zarząd Powiatu Lęborskiego.

Defibrylator AED CU Medical iPAD SP1 umiejscowiony został na ścianie budynku Starostwa, przy wejściu bocznym, wyposażonym w podjazd dla osób niepełnosprawnych. Niezawodność i wielofunkcyjność tego modelu uczyniło z niego sprzedażowy bestseller wśród tego typu urządzeń w 2017 roku. Ciekawostką jest automatyczne dostosowywanie komend głosowych aparatu do głośności otoczenia, co sprawdza się w miejscach publicznych. Elektrody dopasowane są zarówno do dzieci i dorosłych. Sprzęt samoczynnie wykonuje autotesty, samoczynnie dbając o sprawność w każdym momencie. Umożliwia również defibrylację na mokrej i metalowej powierzchni. Urządzenie spełnia wymogi normy militarnej MIL-STD-810G.
Od teraz Starostwo będzie dziewiątym miejscem na mapie powiatu lęborskiego, w którym będzie dostępny defibrylator powszechnego użytku. Dotychczas AED zostały zainstalowane w następujących miejscach:
1.         Lębork: Hala Widowiskowo-Sportowa (przy Szkole podstawowej nr 7),
2.         Lębork: Biurowiec ZUS,
3.         Lębork: Biurowiec dawnego ZWAR przy siedzibie Ochotniczej Służby Ratowniczej,
4.         Lębork: Pływalnia Miejska RAFA,
5.         Lębork: Dworzec PKP,
6.         Cewice: przy Urzędzie Gminy,
7.         Wicko: przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu,
8.         Łeba: Skwer Rybaka.
- Zdaniem członków Zarządu Powiatu, urządzenie AED to wyznacznik współczesnych czasów i nowoczesnych standardów niesienia pomocy. To narzędzie ułatwiające ratowanie ludzkiego życia i stąd jednogłośna decyzja o zakupie defibrylatora – mówi Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski – Żyjemy w rzeczywistości, w której epizod krążeniowo-oddechowy zagrażający życiu może przytrafić się praktycznie każdemu. Dlatego tak ważne jest stworzenie wszelkich warunków, żeby ułatwić ratowanie życia. Oczywiście nawet najlepsze urządzenie nie zastąpi szybkiej reakcji drugiego człowieka, który pospieszy poszkodowanemu z pomocą oraz wezwie profesjonalną pomoc. To urządzenie ma pomóc, ułatwić czynności reanimacyjne i wesprzeć ratownika w akcji. Cieszę się, że obiekt, w którym znajduje się starostwo może zaoferować dostęp do AED wszystkim potrzebującym w okolicy.
Powszechne stosowanie AED zgodne jest z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, szeregując jak najwcześniejsze zastosowanie RKO wspartego AED i niezwłoczne wezwanie pomocy, jako kluczowe elementy tzw. „łańcucha przeżycia”. Zdaniem Romana Wypaska, Kierownika Referatu Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Lęborku, obecność tego typu urządzeń w przestrzeni publicznej powiatu w znaczy sposób wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Umieszczone na budynku starostwa AED posłuży przede wszystkim poprawie bezpieczeństwa klientów urzędu, pracowników, mieszkańców pobliskich osiedli i klientów sieci pobliskich sklepów.
Aby skutecznie nieść pomoc poszkodowanym, ważne jest przyswojenie i wyćwiczenie schematów postępowania opisanych w algorytmach resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W załączniku zamieszczamy materiał przypominający obowiązujące procedury.

 

Defibrylator w starostwie już
Defibrylator w starostwie już
Defibrylator w starostwie już
Defibrylator w starostwie już
Defibrylator w starostwie już
Defibrylator w starostwie już
Defibrylator w starostwie już
Defibrylator w starostwie już
Defibrylator w starostwie już