przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Starostwo Powiatowe w Lęborku


Menu


Kolędy kaszubskie w Lęborku

I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek im. Franciszka Okunia zorganizowano w minioną sobotę w Lęborku. To pierwsza edycja tej imprezy, która ma szansę stać się stałym punktem odbywających się corocznie w Lęborku imprez kulturalnych.

- Do tej pory odbyły się trzy lęborskie przeglądy kolęd – mówi Regina Szczupaczyńska, koordynator projektu – To była bardzo udana impreza, jednak z upływem czasu jej formuła się wyczerpała. Postanowiliśmy wyjść organizacyjnie poza Lębork, a nawet poza teren powiatu, zachęcając do udziału zespoły z całego obszaru Kaszub.
Patron przeglądu, Franciszek Okuń był działaczem i publicystą a przede wszystkim uznanym muzykiem kaszubskim. Urodzony 24 listopada 1949 roku w Leśniewie, związany był z Luzinem i Lęborkiem, gdzie przez ponad 10 lat występował w kaszubskim zespole regionalnym Levino, którego od października 2008 r. był też kierownikiem. Zmarł 8 stycznia 2017 roku, w dniu w którym odbywał się I Lęborski Przegląd Kolęd Kaszubskich, którego był gorącym orędownikiem i współorganizatorem. Został jego naturalnym patronem, a po 3 latach również patronem Pomorskiego Przeglądu Kaszubskich Kolęd i Pastorałek w Lęborku.
Na scenie w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku zaprezentowało się 17 zespołów i wykonawców – w sumie ok. 300 osób, m.in. z Parchowa, Słupska, Żukowa, Nadola, Władysławowa, Lęborka. Gościnnie wystąpił ukraiński zespół Switanok.
Liczne było również grono współorganizatorów tego przedsięwzięcia: Kaszubski Zespół Parlamentarny z senatorem Kazimierzem Kleiną, Marszałek Województwa Pomorskiego, Powiat Lęborski, Miasto Lębork i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie wraz z jego dyrektorem, Tomaszem Fopke, którzy wspólnie z Tadeuszem Formelą, Dyrektorem Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, oceniali poszczególne prezentacje. Posiłki dla uczestników przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Mostach. Jak mówi R. Szczupaczyńska, organizację przeglądu wsparli również liczni wolontariusze ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Stowarzyszenia św. Jakuba i Sanktuarium św. Jakuba Ap. oraz Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Patronatem medialnym wydarzenie objęli: Radio Kaszebe, Radio Koszalin i redakcja lęborska „Dziennika Bałtyckiego”.
- Bardzo mi się ta impreza podobała – mówi senator Kazimierz KleinaCieszę się, że tak wielu ludzi przyjechało do Lęborka, żeby zaprezentować piękne kolędy kaszubskie. Cieszy mnie również zapewnienie o. Romana Zioło, że od przyszłego roku w kanonie kolęd w kościele św. Jakuba znajdzie się kolęda kaszubska. Zachęcam do tego wszystkich księży na obszarze Kaszub, aby poszli za tym przykładem i uczynili z kaszubskiego kolędowania stały element przeżywania bożonarodzeniowego czasu w kościele.
Artystycznym prezentacjom przysłuchiwali się: Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski,  Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski oraz przedstawiciele władz miejskich z burmistrzem Witoldem Namyślakiem.
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek połączony został z I Ogólnopolskim Konkursem Kompozytorskim na kolędę kaszubską. Nagrody i wyróżnienia otrzymali kompozytorzy ze Straszyna, Elbląga, Otwocka i Gniewu.


Copyright © Starostwo Powiatowe w Lęborku, ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork