Związek Powiatowo Gminny po obradach
17 października br. przedstawiciele Związku Powiatowo-Gminnego spotkali się na walnym zgromadzeniu. Obradom przewodniczyła Joanna Parszewska - Wiceprzewodnicząca Związku.
Istotnymi punktami spotkania było podjęcie uchwały w sprawie ustalenia składki członkowskiej na kolejny 2025 roku oraz wymaganych zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej.
Ponadto omówiono stan zaawansowania realizacji inwestycji prowadzonych przez Lęborski Związek Powiatowo-Gminny. Na dzień dzisiejszy realizowane są cztery inwestycje, na które udało się pozyskać środki z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Łączna ich wartość stanowi kwotę ponad 17 mln zł.
Są nimi:
1) Przebudowa drogi powiatowej nr 1322G od granicy Gminy Miasto Lębork (2 mln. zł),
2) Podniesienie standardów edukacyjnych w placówkach oświatowych oraz opiekuńczych na terenie Lęborskiego Związku Powiatowo-Gminnego (2 mln. zł),
3) Zakup sprzętu medycznego, szpitalnego oraz wyposażenia biurowego do Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku (2,3 mln. zł),
4) Budowa alternatywnej drogi do wysypiska odpadów w Czarnówku (11,5 mln.zł).
Podczas posiedzenia członkowie Zgromadzenia dyskutowali również o przyszłości Lęborskiego Związku Powiatowo-Gminnego. Jako kluczowy element wskazano rozwój zwłaszcza w obszarach publicznego transportu zbiorowego oraz rozbudowy ścieżek rowerowych na terenie powiatu. Związek, mający na celu ściślejszą współpracę między powiatem a gminami, planuje podjąć konkretne działania w zakresie poprawy dostępności i jakości transportu publicznego.
W obliczu rosnącej potrzeby zrównoważonych i ekologicznych rozwiązań, transport publiczny ma być jednym z priorytetów na poprawę skomunikowania różnych części powiatu.
Ponadto, Lęborski Związek Powiatowo-Gminny zamierza zaangażować się w opracowanie koncepcji rozbudowy sieci ścieżek rowerowych, które będą sprzyjać nie tylko mieszkańcom, ale także turystom odwiedzającym region.
Ścieżki te mają stać się częścią spójnego systemu komunikacyjnego, promując zdrowy tryb życia oraz ekologiczne formy transportu. Opracowanie takiej koncepcji ma na celu nie tylko zwiększenie atrakcyjności turystycznej powiatu, ale również poprawę bezpieczeństwa rowerzystów oraz stworzenie alternatywy dla ruchu samochodowego, co wpisuje się w trend nowoczesnego i zrównoważonego planowania przestrzennego.
Dzięki takim inicjatywom, Związek dąży do zrównoważonego rozwoju, który będzie odpowiadał na potrzeby mieszkańców i zwiększał jakość życia w powiecie lęborskim.