Przebudowa DP 1322G oraz skrzyżowania w obrębie DP 1316G - 3 etapy

Zakończył się proces inwestycyjny realizowanego w ramach trzech zadań inwestycyjnych przedsięwzięcia. Inwestycje otrzymały dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu "Polski Ład" - Programu Inwestycji Strategicznych.

- Pierwsze z zadań objęło przebudowę DP 1322G od granicy Gminy Miasto Lębork. Dokładnie chodziło o przebudowę odcinka od ul. Syrokomli do ul. Polnej. Koszt tego zadania to 1.725.715,63 zł. 98 proc. środków pozyskano z Rządowego Funduszu Polski Ład. W 2 proc. inwestycję sfinansował Lęborski Związek Powiatowo Gminny.

- Kolejne dwa zadania realizowane w ciągu tej drogi powiatowej, to wspólne inwestycje Powiatu Lęborskiego i Gminy Nowa Wieś Lęborska. Dofinansowanie w wysokości 95 proc. wartości przedsięwzięcia udało się Powiatowi pozyskać z budżetu państwa na „Przebudowę DP nr 1322G na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska”. Po 2,5 proc z kwoty 1.888.565,04 dołożyły solidarnie Powiat Lęborski i Gmina Nowa Wieś Lęborska.

- Również najbardziej kosztowne zadanie „Przebudowa DP nr 1322G w obrębie skrzyżowania z DP nr 1316G” zrealizowane zostało wspólnie z gminą. Tym razem Powiat Lęborski i Gmina Nowa Wieś Lęborska partycypowały w kosztach po 1 proc. z kwoty 3.866.054,45 zł. Na 98 proc. wartości zadania pozyskano wsparcie środków państwowych w Rządowego Funduszu Polski Ład.

Najkosztowniejsze z zadań wyróżnia to, że uwzględniało wybudowanie ronda na skrzyżowaniu dwóch dróg powiatowych. To rozwiązanie w wymierny sposób poprawiające bezpieczeństwo korzystania z tych szlaków komunikacyjnych, będących jednym z połączeń drogowych z powiatem wejherowskim. To również alternatywny objazd z Lęborka w kierunku Łeby, omijający zatłoczoną w szczycie ul. Kossaka.

W zakresie wszystkich realizowanych robót znalazła się wymiana nawierzchni bitumicznej, roboty ziemne, wykonanie podbudowy, elementów ulic, wykonanie jezdni i utwardzonego pobocza i pobocza z mieszanki optymalnej. Zadbano o wykonanie zjazdów, oznakowania pionowego i poziomego. Zrealizowano roboty branży sanitarnej i teletechnicznej. Wykonano przebudowę istniejącego ciągu pieszo-rowerowego i wykonano odcinek nowego, a także przebudowie poddano zatokę autobusową.

Zrealizowany proces inwestycyjny to kolejny etap konsekwentnych działań dla poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu poprzez ich przebudowy, modernizacje i doprowadzenie do stanu zgodnego ze współcześnie obowiązującymi normami, uwzględniającymi odpowiednie parametry wytrzymałościowe konstrukcji dostosowane do klasy drogi i jej obciążenia ruchem.