Rekrutacja użytkowników - pracowników Instytucji Integracji Społecznej

Rekrutacja użytkowników - pracowników Instytucji Integracji Społecznej do udziału w bezpłatnym szkoleniu z zakresu kompleksowego, innowacyjnego programu nowych metod i form pracy oraz działania z osobami opuszczającymi opiekę zastępczą.

Informacja o rekrutacji użytkowników do projektu innowacyjnego testującego „Droga do samodzielności”

Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu z zakresu kompleksowego, innowacyjnego programu nowych metod i form pracy oraz działania z osobami opuszczającymi opiekę zastępczą, w tym: przedstawienie sytuacji osób usamodzielnianych, poznanie nowoczesnych metod pracy z osobami usamodzielnianymi w wymiarze 80 godzin, którego ukończenie poświadczone zostanie odpowiednim Zaświadczeniem.

Liczba miejsc – 20

W szkoleniu udział wziąć mogą wyłącznie pracownicy Instytucji Integracji Społecznej z terenu powiatu lęborskiego:

- Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku, 

- Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku i Łebie, 

- Ośrodka Pomocy Społecznej w Wicku i Cewicach, 

- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wisi Lęborskiej,

którzy są zainteresowani udziałem w ww. projekcie i/lub bezpośrednio zaangażowani w pracę z osobami usamodzielnianymi/usamodzielnionymi, a ich pracodawca złoży w Biurze Mentoringu Skierowanie wraz z Kartą Zgłoszenia Pracownika.

Ww. dokumenty dostępne są wraz z „Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Droga do samodzielności” pracowników instytucji integracji społecznej” w siedzibie projektodawcy (Starostwo Powiatowe w Lęborku, pokój 215) oraz na stronie internetowej www.powiat-lebork.com.

 

Zapraszamy także na SPOTKANIE INFORMACYJNE, które odbędzie się w dniu 4 czerwca 2013 r. w Starostwie Powiatowym w Lęborku o godzinie 11:00 w Sali nr 13. Dla osób, które nie mogą uczestniczyć w spotkaniu w ww. terminie zorganizowane zostanie osobne spotkanie we wspólnie uzgodnionym terminie.

Za składanie dokumentów rekrutacyjnych: Skierowań Pracowników oraz Kart Zgłoszenia Pracowników odpowiedzialne są właściwe Instytucje Integracji Społecznej. Przedstawiciel Instytucji (pracodawca) może złożyć komplety dokumentów osobiście w siedzibie Biura Mentoringu lub za pośrednictwem przesyłki pocztowej wysłanej na adres Biura Mentoringu (za datę złożenia dokumentów uznaje się datę i godzinę ich wpływu do Biura Mentoringu). Dokumenty rekrutacyjne przyjmowane będą w terminie 10-14 czerwca 2013 r. Zgłoszenia Kandydatów na Uczestników, złożone i zarejestrowane w Biurze Mentoringu, zostają przekazane przez pracownika Biura Mentoringu Komisji Rekrutacyjnej. Komisja Rekrutacyjna dokonuje ich oceny na najbliższym posiedzeniu Komisji Rekrutacyjnej.

Nie ma możliwości przesyłania dokumentów zgłoszeniowych drogą mailową. Przyjmowane i rozpatrywane będą wyłącznie komplety dokumentów.

Ilość miejsc na szkolenie przypadające na wybraną instytucję będzie ustalona proporcjonalnie do liczby pracowników socjalnych oraz osób usamodzielnianych objętych pomocą/wsparciem danej instytucji w poprzednim roku.

Program szkolenia szczegółowo opisany został w dokumencie „Skrypt dla pracowników Instytucji Integracji Społecznej z zakresu nowoczesnych i skutecznych metod pracy, efektywnie zwiększających aktywność zawodową i społeczną grupy osób usamodzielnianych” – dokument dostępny w siedzibie projektodawcy (Starostwo Powiatowe w Lęborku, pokój 215) oraz na stronie internetowej www.powiat-lebork.com. Program został dostosowany do potrzeb pracowników, aby nauczyli się, wykorzystywać nowoczesne metody pracy i tym samym poprawili sytuację osób usamodzielnianych.

 

Skrypt stanowi podstawę do przeprowadzenia szkolenia pracowników Instytucji Integracji Społecznej. Mogą z niego jednak korzystać również osoby, które nie mają możliwości wzięcia udziału w szkoleniu. Dlatego został opracowany w sposób bardzo przystępny, a treść jego jest łatwa do przyswojenia. 

Osoby korzystające ze skryptu poznają i nauczą się stosować nowoczesne i skuteczne metody pracy, aby pomóc osobom usamodzielnianym w rozpoczęciu dorosłego życia. 

Bezpośrednio skrypt przeznaczony jest dla pracowników instytucji takich, jak Ośrodki Pomocy Społecznej oraz Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (są to tzw. użytkownicy modelu). Zyskają na tym również pozostali klienci tych instytucji, w szczególności osoby usamodzielniane (tzw. odbiorcy modelu), ponieważ zagadnienia ujęte w skrypcie dopasowane są do ich potrzeb i problemów. Do zastosowania w pracy z osobami usamodzielnianymi wybrane zostały tylko te z nowoczesnych metod pracy, które mogą być stosowane przez osoby nie posiadające odpowiednich certyfikatów (np. w przypadku coachingu).

Innowacyjne metody i narzędzia pracy z klientem zaproponowane w skrypcie mają stanowić swoistą bazę wiedzy. Wypracowane innowacyjne i skuteczne metody działania pomogą osobom usamodzielnianym w przystosowaniu się do dorosłości i jej wyzwań. 

Całość skryptu stanowi propozycję gotowych działań, mających na celu efektywne zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej osób usamodzielnianych. Wszystkie dokumenty niezbędne do wdrożenia nowoczesnych metod pracy opracowane zostały zarówno dla formy szkolenia jak i indywidualnej nauki.