Seminarium w Pruszczu Gdańskim

Seminarium w Pruszczu Gdańskim
– ostatnie z cyklu seminariów upowszechniających na terenie województwa pomorskiego

Dnia 13 maja o godz. 10:00 w Hotelu Chopin w Pruszczu Gdańskim, odbyło się ostatnie z cyklu seminariów upowszechniających na terenie województw pomorskiego organizowanych w ramach projektu innowacyjnego testującego „Droga do samodzielności”.

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele instytucji zaangażowanych w działania na rzecz integracji społecznej oraz inne osoby zainteresowane problematyką usamodzielnienia. 

Głównym celem spotkania było zapoznanie z wypracowanym modelem pomocy osobom opuszczającym pieczę zastępczą pn.: „Kompleksowy program nowych form i metod pracy oraz działania z osobami opuszczającymi formy opieki zastępczej – usamodzielnianymi”. Kadra realizująca projekt przedstawiła założenia modelu pomocy osobom usamodzielnianym, zasady jego wdrożenia przez inne instytucje oraz rozdała uczestnikom powstałą w ramach projektu publikację, którą może być przydatna w codziennej pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

Istotnym elementem seminarium była prelekcja z modułem warsztatowym eksperta 
– dr Krystyny Kmiecik - Baran na temat roli specjalistycznego wsparcia i otoczenia podopiecznego w procesie usamodzielnienia. Część warsztatowa spotkania stała się doskonałą okazją do wymiany poglądów przedstawicieli różnych środowisk działających w obrębie pomocy społecznej, na temat sytuacji osób usamodzielnianych, opuszających pieczę zastępczą i możliwości pomocy w ich drodze do niezależności i dorosłości. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom seminariów organizowanych na terenie województwa pomorskiego za aktywny udział w spotkaniach i możliwość wymiany doświadczeń, co stało się źródłem wzajemnej inspiracji w codziennej pracy z osobami zagrożonym wykluczeniem społecznym.