Przyjaciele dzieci ulicy

 Informacja nt. projektu „Przyjaciele dzieci ulicy”

W dniu 16 lutego 2010 roku Zarząd Województwa Pomorskiego uchwałą nr 207/293/10 zatwierdził listę rankingową wniosków złożonych na konkurs 03/POKL/7.2.1/2009 w ramach poddziałania 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007–2013”.

 

Projekt pod nazwą "Przyjaciele dzieci ulicy” złożony przez Powiat Lęborski otrzymał 92 punkty i zajął 3. miejsce na liście rankingowej. Dofinansowanie otrzymały 4 najwyżej sklasyfikowane z 43 rozpatrywanych wniosków.

ZAŁOŻENIA PROJEKTU

Projekt realizowany będzie w okresie 01.11.2010 – 31.12.2011 r.

Celem ogólnym projektu „Przyjaciele dzieci ulicy” jest aktywizacja społeczna w okresie 01.11.2010 do 31.12.2011 trzydziestu mieszkańców z obszarów zdegradowanych Lęborka (wymienionych 

w Nocie Intencyjnej z dn. 02.11.2009) w wieku 13-18 lat (10 kobiet, 20 mężczyzn) zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym poprzez rozwój nowych form i metod wsparcia indywidualnego i środowiskowego na rzecz integracji społecznej.

Celami szczegółowymi są:

1.     Aktywizacja społeczna osób zamieszkujących na terenach zdegradowanych miasta Lęborka, zwłaszcza dzieci i młodzieży, poprzez streetworking.

2.     Podniesienie poczucia wartości osobistej i przynależności społecznej.

3.     Rozwijanie umiejętności i kluczowych kompetencji społecznych, dostosowanych do młodzieży, warunkujących prawidłowe pełnienie podstawowych ról społecznych i ról niezbędnych na rynku pracy.

4.     Przygotowanie do wejścia na rynek pracy.

5.     Rozwój osobowości, rozwój zainteresowań i talentów.

6.     Promowanie polityki równych szans wśród młodzieży – przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania rodziny i ról kobiety i mężczyzny.

Zadania ujęte w projekcie „Przyjaciele dzieci ulicy” są komplementarne z zadaniem Powiatu Lęborskiego – Budowa Sali gimnastycznej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym 

w Lęborku, zgłoszonym do projektu Gminy Miasto Lębork „Rewitalizacja centrum Lęborka”. Zaplanowane zadania pozwolą na rozpoczęcie zadań dla dzieci i młodzieży z terenów zdegradowanych. Po zakończeniu realizacji projektu zadania będą kontynuowane w nowo wybudowanej Sali gimnastycznej.

W ramach projektu zrealizowane będzie m.in.:

Rozwój nowoczesnych metod wsparcia na rzecz integracji zawodowej i społecznej - Streetworking.

Dwóch streetworkerów, będzie czuwało nad powierzonymi im przez rodziców dziećmi i młodzieżą. Będą odpowiedzialni za udział każdego beneficjenta w przewidzianych dla niego:  

●        Zajęciach socjoterapeutycznych

●        Zajęciach sportowych z zakresu sztuki walki

●        Zajęciach sportowych na basenie

●        Zajęciach sportowych na sali gimnastycznej

●        Seansach filmowych w kinie

●        Warsztatach z doradcą zawodowym

●        Zajęciach w Klubie Pracy

Integracja społeczno – zawodowa uczestników projektu.

Zadanie to ma głównie przyciągnąć dzieci i młodzież, zmotywować do dyscypliny, konsekwencji, pokazać, że mogą skorzystać również z „rozrywek" połączonych z nauką i socjoterapią. Zajęcia te przyczynią się do utrzymania grupy docelowej do końca projektu oraz dadzą poczucie uzyskania wartości dodanej projektu, gdyż bez wsparcia EFS nie byłby możliwy udział tej grupy w takich działaniach.

●      Spływ kajakowy trzydniowy

●        Obóz przetrwania trzydniowy 

●        Program profilaktyczny- prowadzenie profilaktyki społecznej wśród osób zagrożonych uzależnieniem alkoholowym lub narkotykowym, jak również doświadczających przemocy

●        Dzień rozrywki w Trójmieście – aquapark, zwiedzanie starówki w Gdańsku, wizyta studyjna 

w dużym, prestiżowym zakładzie pracy w Trójmieście

Promocja i wsparcie wolontariatu w zakresie integracji osób wykluczonych społecznie 

i zagrożonych wykluczeniem społecznym

W ramach projektu działać będzie punkt promocji wolontariatu, którego celem będzie promocja wolontariatu i działań na rzecz drugiego człowieka wśród mieszkańców miasta. Promocja ma na celu pokazanie jak ważna jest pomoc  innym ludziom oraz aktywność społeczna. Ma udowodnić, że wolontariat to przede wszystkim dawanie części siebie w zamian za uśmiech. Ma się również przyczynić do zwiększenia udziału społeczeństwa w lokalnym życiu politycznym i społecznym miasta.   

W ramach swej działalności osoba zajmująca się wolontariatem organizować będzie spotkania dot. wolontariatu, wykluczenia społecznego, problemów mieszkańców terenów zdegradowanych.

Natomiast rajd rowerowy, rajd pieszy i turniej sportowy organizowany przez wolontariuszy ma pozwolić młodzieży, w tym beneficjentom ostatecznym projektu, wykazać się zdolnościami organizacyjnymi, przyciągnąć osoby spoza grupy uczestników do inicjatywy i projektu, promować wolontariat i działać na rzecz społeczności lokalnej.

Obszar zdegradowany w gminie miejskiej Lębork wymieniony w Nocie Intencyjnej z dn. 02.11.2009 r.