Centrum usług społecznych w powiecie lęborskim
WARTOŚĆ PROJEKTU: 9 805 396,51 zł
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 01.11.2020 – 30.06.2023
TYP PROJEKTU
- Projekty ukierunkowane na zwiększenie dostępu do usług społecznych świadczonych w lokalnej społeczności skierowanych do osób o różnym stopniu niesamodzielności w tym do seniorów, osób z niepełnosprawnościami i z chorobami przewlekłymi i ich opiekunów.
- Projekty ukierunkowane na zwiększenie dostępu do zdeinstytucjonalizowanych i zintegrowanych usług społecznych w zakresie wsparcia rodziny (w tym rodziny wielodzietnej) i pieczy zastępczej.
- Rozwój usług wspierających osoby objęte pieczą zastępczą, w tym osoby usamodzielniane (z wykorzystaniem usług aktywnej integracji)
OSTATECZNYMI ODBIORCAMI wsparcia są osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz ich rodziny, w tym przede wszystkim:
- seniorzy,
- osoby z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi,
- dzieci i młodzież,
- opiekunowie osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu,
- kandydaci oraz osoby sprawujące rodzinną pieczę zastępczą, usamodzielniani wychowankowie pieczy
Zakłada się wsparcie 430 osób będących mieszkańcami powiatu lęborskiego i należących do grupy docelowej.
OPIS
Projekt ten jest projektem partnerski. Wnioskodawcą projektu jest Powiat Lęborski, którego reprezentuje w działaniach projektowych (jest realizatorem zaplanowanych działań) Starostwo Powiatowe w Lęborku, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku oraz Placówki Opiekuńczo Wychowawcze Dom dla Dzieci „ZAKĄTEK” i Dom dla Dzieci „SIEDLISKO”(Centrum Obsługi Domów). Partnerami projektu są: Polskie Towarzystwo Traumatologii, Stowarzyszenie EDUQ, Regionalne Centrum Młodzieży, Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.
GŁÓWNY CEL PROJEKTU to zwiększenie liczby trwałych miejsc świadczenia usług społecznych poprzez utworzenie Centrum Usług Społecznych. W tym celu zostanie przeprowadzona adaptacja (prace remontowo-wykończeniowe) budynku w Lęborku, przy ul. Okrzei 15 (dawny Dom w Ogrodzie. Placówka Wielofunkcyjna nr 2), na którą zaplanowano kwotę 2 052 756,00 zł. Ponadto zakupione zostanie wyposażenie w kwocie 148 920,00 zł.
Cel główny zostanie osiągnięty przez kompleksowe wsparcie grup docelowej i realizacja wsparcia na podstawie 430 ścieżek reintegracji dostostosowanych do zindywidualizowanych potrzeb. Efektem projektu będzie 132 wspartych w projekcie miejsc świadczenia usług społecznych.
CELE SZCZEGÓŁOWE PROJEKTU:
- Zwiększenia dostępu do zdeinstytucjonowanych usług społecznych świadczonych w lokalnej społeczności,
- Zwiększenia dostępu do zdeinstytucjonowanych usług społecznych w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej
- Wzmocnienie rozwoju usług wspierających osoby objęte pieczą zastępczą, w tym usamodzielnianych.
DZIAŁANIA REALIZOWANE Z PARTNERAMI:
- świadczenie usług opiekuńczych (wolontariat) w miejscu zamieszkania, przeszkolenie wolontariuszy, zatrudnienie specjalisty, utworzenie Klubu Seniora, zakup niezbędnego sprzętu, wyposażenia, materiałów, adaptacja budynku
- praca z rodziną i kandydatami na rodziny zastępczej, m.in. konsultacje i poradnictwo specjalistyczne i rodzinne, terapia i mediacja, pomoc prawna, wspieranie rodzin, działania profilaktyczne, organizacja spotkań grupy wsparcia/samopomocy, kształcenie kandydatów
- szkolenia/warsztaty z zakresu kompetencji i kształtowania postaw o charakterze społecznym, zawodowym i edukacyjnym
W dniu 7 kwietnia 2023 r. Starostwo Powiatowe w Lęborku czynne do godz. 12.00