• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

okres jesienno-zimowy

Praktyczne porady w zakresie bezpieczeństwa w okresie jesienno – zimowym

... każdy z nas najpewniej i najbezpieczniej czuje się we własnym domu, nawet podczas mroźniej i śnieżnej zimy. Musimy pamiętać, że jeśli chcemy, żeby zawsze tak było, zadbajmy o prawidłowy stan instalacji domowych,

Jak postępować w przypadku mrozów, zamieci śnieżnych
Duże opady śniegu, nagłe ataki mrozu mogą sparaliżować życie w wielu miejscowościach. Mając tego świadomość można z wyprzedzeniem zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed tego typu zagrożeniem. Niska temperatura może doprowadzić do odmrożenia i wychłodzenia ciała co może spowodować bezpośrednie zagrożenie życia.
Bezpieczeństwo na lodzie
Wejście na lód zawsze jest ryzykiem! Nie znając zbiornika wodnego, grubości lodu, zasad postępowania istnieje duże prawdopodobieństwo pęknięcia tafli lodowej a w jej wyniku poważnego nieszczęścia. Nie wolno więc narażać życia własnego, a także osób trzecich. Nasze zachowanie jest obserwowane przez innych i tylko od nas zależy czy będziemy dawać dobry przykład – zwłaszcza dzieciom.
Bezpieczne używanie fajerwerków
Pamiętajmy! Używanie fajerwerków dopuszczalne jest tylko dwa dni w roku – 31 grudnia i 1 stycznia. W pozostałe dni wszelkie próby korzystania z materiałów pirotechnicznych jest interpretowane przez służby porządkowe jako zakłócanie spokoju (wyjątkiem jest posiadanie specjalnego zezwolenia).
UWAGA!!! CZAD – niewidzialny i cichy zabójca
Co roku ZABIJA dziesiątki ludzi. Okres jesienno-zimowy to okres, w którym rozpoczyna się sezon grzewczy. Niskie temperatury, zimno, wilgoć wymuszają dogrzewanie mieszkań i domów za pomocą różnych urządzeń grzewczych. Jednak należy PAMIĘTAĆ, że źle konserwowane piece gazowe i junkersy, źle eksploatowane urządzenia gazowe, kuchenki, piecyki czy podgrzewacze wody oraz nie dokonywane przeglądy kominów mogą prowadzić do ŚMIERCI.