Bezpieczne używanie fajerwerków

Pamiętajmy! Używanie fajerwerków dopuszczalne jest tylko dwa dni w roku – 31 grudnia i 1 stycznia. W pozostałe dni wszelkie próby korzystania z materiałów pirotechnicznych jest interpretowane przez służby porządkowe jako zakłócanie spokoju (wyjątkiem jest posiadanie specjalnego zezwolenia).

 Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że te z pozoru małe i niegroźne przedmioty są istnymi materiałami wybuchowymi. Skutki nieprawidłowego posługiwania się nimi są poważniejsze niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Najsilniejsze petardy dostępne w sprzedaży, są w stanie nawet urwać rękę, więc skala zagrożenia jest ogromna.

Petarda tej wielkości jest w stanie nieodwracalnie uszkodzić dłoń.

Najczęstszymi konsekwencjami wypadków są poparzenia, uszkodzenia ciała, zaburzenia wzroku i słuchu, a w krytycznych sytuacjach także śmierć. Materiały pirotechniczne cieszą się popularnością ze względu na swoje efekty wizualne i słuchowe, lecz niestety statystyki pokazują, że często są one przyczyną wypadków. Wielu z nich można uniknąć, znając zasady i zalecenia, ale nic nie jest w stanie zastąpić zdrowego rozsądku. Ludzka wyobraźnia potrafi być niebezpieczna co pokazują liczne przypadki, lecz powinniśmy ją wykorzystać w celu ochrony siebie i innych ludzi.

 

Zachowanie ostrożności minimalizuje ryzyko wystąpienia szkód.

Przed zakupem

  • Fajerwerki kupujmy tylko u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców.
  • Zwróćmy uwagę czy posiadają one odpowiednie polskie atesty.
  • Sprawdźmy czy obudowa nie posiada widocznych uszkodzeń mechanicznych jak np. pęknięcia, wgniecenia lub wybrzuszenia oraz czy elementy składowe są stabilne. Każdą wątpliwość należy skonsultować ze sprzedawcą.
  • Dopilnujmy by dzieci nie miały dostępu do fajerwerków. Kupno, sprzedaż, a także ich używanie przez osoby poniżej 18 roku życia są prawnie zabronione.

Podczas użycia:

  • Przed odpaleniem należy zapoznać się z instrukcją obsługi.
  • W żadnym wypadku nie wykonujemy prób w zamkniętych pomieszczeniach, ani także na balkonach, tarasach, w oknach itp.
  • Upewniamy się czy nie wyrządzimy nikomu krzywdy, a także nie spowodujemy zniszczeń. Należy przewidzieć, w jakim kierunku może przemieścić się petarda. Szczególną uwagę zwracamy na domy, samochody i drzewa.
  • Nie eksperymentujmy na własną rękę. Różnorodność dostępnych środków jest bardzo duża i na pewno znajdziemy satysfakcjonujący nas produkt.
  • Nie powinno się używać fajerwerków pod wpływem alkoholu. Zwróćmy uwagę, aby nasi towarzysze również tego nie robili. W towarzystwie bardzo często spotkać można osobę niepijącą. Lepiej, żeby ona się tym zajęła.
  • Po odpaleniu lontu należy niezwłocznie odsunąć się na bezpieczną odległość. W przypadku niewypału nie podchodźmy do niego przez kilka minut, a tym bardziej NIE ODPALAJMY PONOWNIE! Podczas niespodziewanego wybuchu nie mamy czasu na reakcję i zazwyczaj kończy się to tragicznie.

Alkohol i fajerwerki tworzą szczególnie niebezpieczną mieszankę

 

PAMIĘTAJ!!!

Wbrew pozorom nie tylko głupota jest przyczyną wypadków. Często brak wyobraźni lub zachowanie zbyt małej ostrożności może doprowadzić do tragedii. Należy pamiętać, że wypadki nie tylko zdarzają się „innym”. Każdy, mający styczność z materiałami pirotechnicznymi jest narażony na niebezpieczeństwo. Zazwyczaj wystarczy odrobina rozwagi by móc w bezpieczny sposób czerpać korzyści z fajerwerków.


UWAGA: Materiały mają charakter wyłącznie informacyjny i autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za żadne szkody powstałe w wyniku ich stosowania.

 

Bezpieczne używanie