Gmina Nowa Wieś Lęborska

Gmina Nowa Wieś Lęborska położona jest w środkowej części powiatu lęborskiego w czystej ekologicznie strefie otaczającej Lębork. Dominującą dziedziną gospodarki Gminy jest rolnictwo. Działalność przemysłowa oparta jest o małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne oraz rozwiniętą sieć zakładów usługowych. Zajmuje obszar 270 km2 na którym mieszka 12.000 mieszkańców.

Gmina Nowa Wieś Lęborska w większości położona jest w obrębie Pobrzeża Kaszubskiego, które tworzy tu wielkie zakole pradoliny i rzeki Łeby oraz częściowo na obszarze plejstoceńskiej wysoczyzny Pojezierza Kaszubskiego. Krajobraz Gminy urozmaicają przepływające rzeki: Łeba, Kisewa, Okalica, i Pogorzelica. Najciekawszym miejscem wypoczynku i rekreacji jest rynnowe Jezioro Lubowidzkie o powierzchni 168 hektarów wraz z przyległymi wzgórzami porośniętymi lasami.

Doskonałe warunki klimatyczne, nieskażone powietrze, naturalna osłona leśna pełna zwierzyny (wydzielonych jest 8 obszarów łowieckich o łącznej powierzchni 7.175 ha) i grzybów to główne atuty Gminy dające szansę rozwoju turystyki i agroturystyki.

Przez obszar Gminy biegną szlaki turystyczne:

  • szlak rowerowy z Miastka do Łeby
  • szlak zielony biegnący z Łeby przez Krępę Kaszubską, Janowice, Janowiczki, Redkowice, Nową Wieś Lęborską do Lęborka.

Znajduje się także ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza prowadząca od Szkoły Podstawowej w Leśnicach w głąb lasu o długości około 3 kilometrów.

Przebywając w Gminie warto odwiedzić liczne zabytki:
  • dwory w: Leśnicach, Janowicach i Darżewie pochodzące z końca XVIII wieku,
  • Kaplicę Grobową z przełomu XVII i XIX w. w Garczegorzu,
  • zabytkowe kościoły w: Łebieniu z 1891 r., Janowicach z 1882 r., Garczegorzu z 1840 r., Chocielewku z lat 1914-1918, Leśnicach z początku XX w., Lubowidzu z 1909 r., Małoszycach z 1875 r., Nowej Wsi Lęborskiej z połowy XIX w.

Miłośnikom przyrody proponujemy zobaczyć:

  • lipy drobnolistne w: Krępie Kaszubskiej, Tawęcinie i Redkowicach,
  • wiązy polne w Tawęcinie,
  • jarząb szwedzki w Krępie Kaszubskiej,
  • dęby szypułkowe w Redkowicach,
  • polodowcowy głaz narzutowy znajdujący się w wąwozie leśnym przy drodze do Łowcza,
  • torfowisko „Czarne Bagno Karolinka” położone w miejscowości Żelazkowo (zalegający tam torf posiada właściwości lecznicze),
  • kolonie czapli siwej w miejscowości Chocielewko.

W miejscowości Krępa Kaszubska (na trasie Lębork-Łeba) znajduje się cmentarz więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof zamordowanych przez SS–manów w czasie marszu ewakuacyjnego.

W miejscowościach: Wilkowo i Czarnówko znajdują się stanowiska wykopaliskowe. Pochodzące z nich eksponaty można obejrzeć w Muzeum w Lęborku.

Godny polecenia jest także Park Miniatur w Chocielewku, w którym zwiedzający mogą podziwiać największą na Pomorzu wieżę Eiffla oraz obiekty architektury drewnianej i murowanej takie jak: piramidę, Sfinksa, świątynię Abu Simbel, Górę Rushmore, chatkę góralską, kaplicę Jaszczurówkę, kamień Bismarck, latarnię Rozewie, latarnię Ustka czy Wieżę Opatowską. Jest to doskonałe miejsce na miłe, rodzinne spędzenie wolnego czasu.

 

Gmina Nowa Wieś Lęborska
Gmina Nowa Wieś Lęborska
Gmina Nowa Wieś Lęborska
Gmina Nowa Wieś Lęborska