Lębork

Stolica powiatu – Lębork - położony jest w pradolinie Redy-Łeby, pomiędzy wzgórzami Pojezierza Kaszubskiego, a Wysoczyzną Żarnowiecką . Zajmuje powierzchnię 18 km2 i liczy 37 tys. mieszkańców.

Miasto posiada dogodne połączenie komunikacyjne, leży przy drodze krajowej nr 6 łączącej Szczecin z Gdańskiem. Dużym atutem miasta jest położenie. Obfitość zieleni, pobliskie jeziora, gleby tworzące urozmaiconą mozaikę i nieskażone środowisko to idealne miejsce na piesze i rowerowe wędrówki.

Lębork posiada niewątpliwe walory krajobrazowe i przyrodnicze. Od północy i południa otoczony jest częściowo zalesionymi stokami wzgórz morenowych o mocno pofałdowanej rzeźbie.

W bliskim sąsiedztwie znajduje się Jezioro Lubowidzkie będące wspaniałym miejscem do uprawiania sportów wodnych i wędkowania.

Obecność: bazy noclegowej (hotel, motel, zajazd), restauracji i gastronomii oraz punktów informacji turystycznej w pełni zaspokaja potrzeby turystów.

Miasto posiada wiele zabytków. Lęborska starówka to miejsce gdzie znajdują się liczne kamieniczki mieszczańskie z końca XIX w. i z początku XX w. zbudowane w stylu secesyjnym i eklektycznym. Ulubionym miejscem spacerów lęborczan i głównym traktem handlowym jest ulica Staromiejska. Duży fragment ulicy zachował się w nie zmienionym stanie od początków wieku, a druga jej część od 1997 r. została zmodernizowana. Postawiono stylizowane latarnie, ławeczki, gazony a stylową kostkę brukową dostosowano do starej zabudowy.

Niedaleko Placu Pokoju wznosi się gotycki kościół p.w. św. Jakuba z XIV w., w którym zachował się barokowy ołtarz, rokokowa ambona i tabernakulum z kości słoniowej. Nieopodal Placu znajduje się również Zamek Krzyżacki z II połowy XIV w. wielokrotnie przebudowywany, a obecnie stanowiący siedzibę Sądu Rejonowego.

Ciekawymi obiektami zabytkowymi w stylu neogotyckim są: gmach poczty z 1905 r. (niedawno odrestaurowany) i ratusz z 1900 r. (obecnie siedziba Urzędu Miejskiego). Ozdobą ratusza są witraże z herbami miejscowej szlachty, znajdujące się w tzw. Sali Rajców i na klatce schodowej.

W kilku punktach miasta zachowały się fragmenty murów obronnych z XIV w. oraz baszty stanowiące niegdyś integralną część systemu obronnego Lęborka. Na dawnym przedzamczu można obejrzeć młyn i tzw. Dom Młynarza zbudowany w XV w., oraz Spichlerz Solny z XVI wieku. Warty obejrzenia jest również kościół p.w. NMP Królowej Polski z II poł. XIX w. bogaty w przepiękne malowidła.

Malowniczo prezentuje się zalesione Wzgórze Czartoryja, na którego szczycie stoi charakterystyczna, przypominająca zamek wieża ciśnień, z której wspaniale widać panoramę miasta.

Ciekawą ucztę duchową, miłośnikom starych, cennych przedmiotów, zapewnia wizyta w muzeum znajdującym się przy ul. Młynarskiej 14/15. Na jego froncie umieszczono tablicę pamiątkową, informującą, że właśnie tutaj w 1860 r. przyszedł na świat jeden z konstruktorów telewizji – Paul Nipkow. Muzeum dysponuje trzydziestoma urządzeniami audioprzewodników, które każdy turysta ma możliwość wypożyczenia i zaplanowania spaceru wzdłuż starych obwarowań miasta Lęborka.

 

Lębork
Lębork
Lębork
Lębork