20-lecie lęborskich siatkarzy

Utworzono: 13-09-2023

20-lecie istnienia obchodzi Stowarzyszenie Przyjaciół Siatkówki z Lęborka. To nie zwyczajny jubileusz, ale lata znaczone pasmem sukcesów i różnych inicjatyw promujących siatkówkę w powiecie lęborskim, ale i odwrotnie – poprzez sukcesy na arenach sportowych poza powiatem – promujących sportowy potencjał powiatu w kraju.

Niezwykłość samego jubileuszowego spotkania polegała na tym, że nie odbyło się ono w formie tradycyjnie pojmowanych rocznicowych obchodów. „Piknik dla zdrowia” – taką formę świętowania sportowcy zaproponowali lęborczanom. Nie zabrakło urodzinowego tortu z racami, ale dopiero w finalnym momencie imprezy. Poprzedziło go to, co dla zdrowia najwłaściwsze, czyli duża dawka fizycznej aktywności. Najmłodsi mogli wykorzystać swoją energię na rozstawionych wokół hali sportowej dmuchańcach. Ducha sportowej walki można było skonfrontować z nadmuchiwanym bykiem, którego dosiadanie było sporym wyzwaniem, tym bardziej, że zadania nie ułatwiali koledzy i koleżanki, wprawiając urządzenie w szaleńcze podskoki i nieprzewidywalne przechyły. Mało komu udało się tę konfrontację przetrwać bez upadku, ale oceniając po radosnych minach, zabawa przypadła uczestnikom do gustu. Do dyspozycji były również nadmuchiwane kostiumy sumo, liczne konkursy, popcorn i jak przystało na zdrową imprezę – owoce. Kto chciał zapoznać się z tajnikami dietetyki miał ku temu okazję. Mógł też dowiedzieć się jaką rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu odgrywa właściwe nawodnienie.

Równolegle z działaniami przed halą sportową, wewnątrz rozgrywane były mecze siatkarskie – towarzyskie, ale z medalami, nagrodami i pucharami, by dotrzymać sportowej tradycji. Na parkiecie spotkali się obecni sportowcy, byli sportowcy, trenerzy, samorządowcy, sportowi działacze i pozostali sympatycy piłki siatkowej. Choć wyniki meczów nie decydowały o awansie, bądź spadku w tabeli, to emocji nie brakowało i nagradzanych brawami efektownych akcji. Finałem było wyróżnienie zwycięzców. W tej części uczestnikom towarzyszyła Małgorzata Glinka-Mogentale (286-krotna reprezentantka Polski w latach 1996-2014, olimpijka z Pekinu w 2008 roku, dwukrotna mistrzyni Europy (2003, 2005), dwukrotna triumfatorka Ligi Mistrzyń (2011, 2013), bo właśnie z „Glinka Academy” SPS współpracuje od lat, wyławiając koszykarskie talenty i popularyzując tę dyscyplinę sportu wśród młodzieży. Jak wspominał trener Jarosław Pruski, powstanie SPS nastąpiło 20 lat temu w wyniku wydzielenia się nowego klubu ze struktur Pogoni Lębork. Klubowa samodzielność z czasem przyniosła siatkarski „boom” – zwłaszcza wśród młodzieży. Na rozwój szkoleniowego potencjału klubu pracowali wszyscy – zawodnicy i trenerzy, a wśród nich: Agnieszka Labuda, Marcin Dawidowski, Marcin Grudziński, Piotr Neumiller i Jarosław Pruski. Milowym krokiem w rozwoju klubu było nawiązanie współpracy z Akademią Małgorzaty Glinki. To w tym momencie postawiono na szkolenie w najmłodszych grupach minisiatkówki, co przełożyło się później na wyniki starszych grup – młodzików/młodziczek, czy junior/juniorka młodsza. Klub zrobił ogromny postęp organizacyjny i realizuje obecnie dużo projektów we współpracy z samorządami, „Glinka Academy” i Ministerstwem Sportu i Turystyki. Jak mówi Agnieszka Dawidowska – prezes SPS, dziękując za wspólną pracę przez 20-lecie, osiągane wyniki to efekt pracy wszystkich trenerów i innych osób zaangażowanych w życie klubu. Obecnie SPS Lębork to „marka sama w sobie”, doskonale rozpoznawalna w Polsce. Ten aspekt podniosła, gratulując skuteczności i wypracowanych sukcesów, sekretarz powiatu Danuta Mikołajczyk, która spotkała się ze sportowcami, reprezentując samorząd powiatowy. Do gratulacji i życzeń dołączyli też przedstawiciele lokalnych samorządów: Jerzy Bańka – wójt Cewic, Zdzisław Chojnacki – wójt Nowej Wsi Lęborskiej i reprezentujący samorząd Lęborka – sekretarz miasta Marian Kurzydło. O podejmowanych wspólnie działaniach na rzecz promowania siatkówki w Polsce mówiła Małgorzata Glinka, zwracając uwagę również na pozasportowe korzystne aspekty uprawiania siatkówki: - Moją rolą jest tutaj, żeby dzieci przyszły na trening, przyszły na w-f,  zaszczepić w nich jakąś pasję i dać dzieciom szansę, żeby były zdrowe umysłowo i fizycznie. Organizujemy przeróżne turnieje i te turnieje są na wysokim poziomie. Przede wszystkim doceniam to, że grają, przeżywają, krzyczą, radują się, zawierają nowe przyjaźnie - i to mnie cieszy.

Skutecznemu tworzeniu dobrych warunków do uprawiania sportu jest wsparcie finansowe, stąd też działania wspierane przez mistrzynię w celu pozyskiwania środków, w tym również tych z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach działań podejmowanych przez Fundację Małgorzaty Glinki.

Aktualnie w SPS stale trenuje ok. 120 dzieci. Uczestniczą w zgrupowaniach i obozach szkoleniowych związanych z Akademią. Stąd też sukcesy w wymiarze krajowym. Dzieci i młodzież SPS-u Lębork ma na swoim koncie wiele sukcesów takich jak m.in. finały i półfinały Mistrzostw Polski w siatkówce dziecięcej i minisiatkówce, wicemistrzostwo Polski na plaży, mistrzostwa i wicemistrzostwa województwa. Możliwe, że w przyszłości dorównają sukcesom utytułowanych zawodników - wychowanków SPS-u Lębork - Damiana Schulza czy Fabiana Majcherskiego.

W 2023 roku SPS znalazł się wśród sześciu klubów sportowych, z którymi Powiat zawarł umowę na realizację zadań promocyjnych podczas imprez sportowych z udziałem drużyn SPS. Podczas sobotniego spotkania jubileuszowego był czas na życzenia, gratulacje i upominki okolicznościowe. Również samorządowcy wspierający działania klubu obdarowani zostali pamiątkowymi grawertonami.

Zawodnikom i zawodniczkom SPSu życzymy sportowych sukcesów, a działaczom klubu niespożytych pokładów energii na kolejne lata i satysfakcji z osiągnięć wychowanków.