Centrum Zdrowia Psychicznego – fachowa pomoc w zasięgu ręki

Utworzono: 22-02-2024

Światowy Dzień Walki z Depresją, przypadający na 23 lutego, stał się okazją do zorganizowania cyklu spotkań i sympozjów z udziałem specjalistów i wszystkich zainteresowanych problematyką depresji w Lęborku. Lokalnym obchodom patronuje Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska.

Agenda zakłada cykl spotkań, które odbywają się w Lęborku i Wejherowie, a więc na obszarze działania Centrum Zdrowia Psychicznego w Lęborku. Problem depresji dotyczy różnych środowisk i osób w różnym wieku, dlatego też spotkania przeznaczone są dla osób w szerokim spektrum wiekowym. Już 15 lutego – specjaliści z Centrum Zdrowia Psychicznego spotkali się ze słuchaczami Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jednak oficjalna inauguracja nastąpiła 22 lutego w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku. – Jestem niezmiernie dumna z faktu, że w naszym powiecie tradycja troski o zdrowie psychiczne jest bardzo długa, sięgająca dziesięcioleci, a nawet okresu przedwojennego – mówiła podczas inauguracyjnego wystąpienia Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski – Kolejne zespoły dyrekcyjne naszego szpitala, lekarze zastanawiali się jak modelować, usprawniać kolejne mechanizmy służące odpowiedniemu zabezpieczeniu pacjentów i realnie poprawiać ich stan zdrowotny. Za to wszystko bardzo dziękuję wszystkim osobom, którym stan zdrowia psychicznego naszych mieszkańców leży na sercu.

Starosta podkreśliła również, że specjaliści pracujący w CZP, oprócz swoich podstawowych zawodowych obowiązków, uczestniczą np. w pracach Zespołu Doradztwa Psychicznego, a także chcą dzielić się swoja wiedzą z innymi, co świadczy o ich wykraczającym daleko poza podstawowy zakres obowiązków zaangażowaniem w problematykę troski o pacjenta oczekującego pomocy psychologicznej, psychiatrycznej, bądź psychotarapeutycznej.

O założeniach reformy opieki psychiatrycznej, która budowana jest obecnie w skali kraju w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz o pilotażowych uwarunkowaniach, umożliwiających m.in. działanie Centrum Zdrowia Psychicznego mówił mgr Michał Grzenkowicz – z-ca kierownika CZP ds. ambulatoryjnej opiekli psychologiczno-terapeutycznej, terapii zajęciowej i terapii środowiskowej.

Lęborskie Centrum Zdrowia Psychicznego świadczy nieodpłatne (refundowane przez NFZ) usługi w trzech lokalizacjach: w Lęborku w budynku szpitala oraz w siedzibie CZP przy ul. Stefana Żeromskiego oraz w Wejherowie przy ul. Gdańskiej nieopodal przystanku SKM Wejherowo-Śmiechowo. Ważne jest to, że z pomocy w Centrum Zdrowia Psychicznego może skorzystać każda osoba w potrzebie, zgłaszając się albo do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego, albo bezpośrednio do rejestracji w siedzibie CZP. Warto również pamiętać, że do lekarza psychiatry nie jest wymagane skierowanie.

W związku z cyklem spotkań poświęconych zdrowiu psychicznemu, CZP przygotowało Informator dla Pacjenta, zawierający kompendium podstawowej wiedzy w zakresie pomocy świadczonej przez Centrum. Więcej można dowiedzieć się również ze strony internetowej CZP: https://www.szpital-lebork.com.pl/szpital/czp/

O ogromnym zainteresowaniu pomocą specjalistów z CZP mówiła Marta Frankowska – dyrektor SPS ZOZ w Lęborku, podkreślając, że dodatkowa lokalizacja przy ul. Żeromskiego, pozwoliła zintensyfikować pomoc pacjentom. – Zapotrzebowanie na ten rodzaj pomocy jest ogromne – mówiła dyr. M. Frankowska – Fakt, że władze Powiatu przekazały szpitalowi nieruchomość z przeznaczeniem na świadczenie pomocy psychiatrycznej umożliwiło nam działalność w ramach CZP, a zainteresowanie realizowanymi świadczeniami potwierdza to, że pierwotne zagospodarowanie i podział budynku, musieliśmy własnymi staraniami uzupełnić o dodatkowy podział, by stworzyć więcej gabinetów.  

O zagadnieniach stricte związanych z problemem depresji mówiła w wykładzie „Powrót do uśmiechu” – wybitna specjalistka w dziedzinie psychologii klinicznej, stale współpracująca z lęborską psychiatrią – prof. dr hab. Mariola Bidzan.

W inaugurującym cykl spotkań sympozjum uczestniczyli uczniowie miejscowych szkół, grono pedagogiczno-psychologiczne, zespół medyczny Centrum Zdrowia Psychicznego, przedstawiciele jednostek pomocy społecznej współpracujących z CZP, członkowie Rady Społecznej Samodzielnego Specjalistycznego zakładu Opieki Zdrowotnej, którego jednostką jest CZP, przedstawiciele władz powiatu i samorządu miejskiego, a przede wszystkim grono specjalistów – wykładowców i prelegentów i organizatorów z SPS ZOZ w Lęborku.