Kaszubskie kolędowanie w lęborskim Sanktuarium

Utworzono: 23-01-2024

Już po raz piąty w lęborskim Sanktuarium św. Jakuba Ap. rozbrzmiały kaszubskie kolędy i pastorałki. Kolejna odsłona imprezy obejmującej zasięgiem całe Pomorze potwierdziła, że taka formuła kolędowania przyjęła się i na trwałe wpisała w kulturalny kalendarz miasta i powiatu. W tym roku przez scenę przewinęło się blisko 300 wykonawców.

Do udziału w tegorocznym przeglądzie zgłosiło się 15 zespołów – chórów, zespołów dziecięcych, grup wokalno-instrumentalnych oraz solistów. Od lat impreza ma charakter ogólnoregionalny, co potwierdziło się również w tym roku, ponieważ wśród wykonawców znaleźli się reprezentanci powiatów: chojnickiego, kartuskiego, puckiego, słupskiego, wejherowskiego i oczywiście lęborskiego. Przesłuchania odbywały się w dwóch grupach: w kategorii zespołów i chórów dziecięcych oraz pozostałych wykonawców.

Pierwsze podsumowanie i wręczenie statuetek odbyło się tuż po godz. 15. Finał drugiej części przeglądu nastąpił po rozpoczynającej się o godz. 18.00 mszy z kaszubską liturgią słowa. Laureatów nagradzali: dr Paweł Nodzak, dr Michał Hinc i Weronika Korthals – jurorzy przeglądu, a także senator RP Kazimierz Kleina, Iwona Mielewczyk - radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski, Witold Namyślak - Burmistrz Miasta Lęborka oraz Danuta Mikołajczyk - sekretarz powiatu. Przeglądowym prezentacjom przysłuchiwali się również: Ryszard Wenta – członek Zarządu Powiatu i współorganizator imprezy – przedstawiciel ZKP, Witold Krużycki – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego, Jarosław Litwin – przewodniczący Rady Miasta Lęborka i Marian Kurzydło – sekretarz miasta.

Laureaci nagrodzeni zostali statuetkami ufundowanymi przez Marszałka Województwa Pomorskiego oraz upominkami od Kaszubskiego Klubu Parlamentarnego i Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Finansowo Przegląd wsparli: Starosta Lęborski, Burmistrz Miasta Lęborka i Nadleśnictwo Lębork. Po raz pierwszy, w tej edycji przeglądu, do instytucji nagradzających laureatów dołączył Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Nagrody Instytutu otrzymali: Zespół „Motylki” z Sulęczyna i Zespól „Farwne Motilczi” z Leśnic. Nagroda ufundowana przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie za najlepsze wykonanie utworów nagrodzonych na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na kolędę kaszubską organizowanego przez tą instytucję trafiła do Kaszubskiego Zespołu Regionalnego „Przodkowianie” za wykonanie „Kòlãdy dlô wszëtczich”, autorstwa Kamila Cieślika (muzyka) i  Jerzego Stachurskiego (słowa).

Organizatorami konkursu byli: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Lęborku, Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku, Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Patronat nad imprezą objęli: Kaszubski Zespół Parlamentarny, Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi, Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Lęborski, Burmistrz Miasta Lęborka i prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Bardzo się cieszę, że Przegląd doczekał w świetnej kondycji już piątej edycji, przy nie słabnącym zainteresowaniu uczestników – podsumowuje Regina Szczupaczyńska, przedstawicielka organizatora i współprowadząca imprezę – Szczególnie cieszy to, że przyjeżdżają zespoły dziecięce i młodzieżowe, ale również na uwagę zasługuje fakt, że nasz przegląd jest przyjazny wszelkim różnorodnościom gatunków muzycznych i form wykonawczych, z czego wykonawcy chętnie korzystają, nieustannie zaskakując nas w każdej kolejnej edycji czymś nowym, artystycznie świeżym, ale doskonale wpisującym się w przeglądową formułę radosnego kolędowania.