Medale i wspomnienia w święto lęborskich saperów

Utworzono: 22-04-2024

W minioną sobotę (20.04) świętowali lęborscy saperzy. Dzień Wojsk Inżynieryjnych ustanowiony został na dzień 16 kwietnia dla uczczenia ofiarności żołnierzy wojsk inżynieryjnych w działaniach zbrojnych II wojny światowej. Na datę dzienną wybrano kolejne rocznice forsowania Odry i Nysy Łużyckiej i udział w operacji berlińskiej, kończącej II Wojnę Światową. Tegoroczne spotkanie w Lęborku uświetniły odznaczenia przyznane przez Starostę Lęborskiego osobom najaktywniej działającym na rzecz środowiska wojskowego.

Święto Wojsk Inżynieryjnych, popularnie nazywane Dniem Sapera obchodzone jest od 1946 r. O historycznym znaczeniu w powodzeniu operacji wojennych i współczesnej roli saperów mówił m.in. ks. por. Andrzej Bawer kapelan wojskowy  podczas mszy św. odprawionej w kościele garnizonowym pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Lęborku, w którym znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona właśnie saperom. Mszy towarzyszyło wspomnienie i intencja modlitwy za ponad 30 zmarłych do tej pory żołnierzy służących we wszystkich jednostkach saperskich stacjonujących na terenie Lęborka. Poczty sztandarowe wystawiły: Koło nr 6 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany im. gen. Jerzego Jastrzębskiego. Obecnie na terenie Lęborka funkcjonuje Patrol Rozminowania Terenu. Po mszy, przy tablicy upamiętniającej wszystkie działające dotąd w Lęborku jednostki wojsk inżynieryjnych, w imieniu samorządu Powiatu Lęborskiego wiązankę kwiatów złożyli: Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska i Burmistrz Miasta Lęborka Witold Namyślak. Kwiaty złożyli także przedstawiciele środowisk wojskowych i czynni żołnierze.

Saperska służba to nie tylko rozbrajanie niewybuchów. Wojska inżynieryjne wielokrotnie walczyły z żywiołami w czasie pokoju. Akcje rozbijania zatorów lodowych na rzekach zagrażających urządzeniom hydrotechnicznym i mostom, organizowanie pomocy w razie powodzi, konstruowanie tymczasowych przepraw tam, gdzie żywioł je zerwał – to tylko część z potrzebnych saperskich działań wśród wielu innych prac wykonywanych na rzecz społeczeństwa i gospodarki.

Tegoroczne Święto Sapera obchodzone jest w 55 rocznicę powstania 58 Batalionu Saperów i 30 rocznicę powstania 19 Batalionu Saperów Ziemi Lęborskiej. - W naszm gronie świętujemy Dzień Sapera już po raz dwudziesty pierwszy - mówił Kazimierz Kłos – Cieszę się z obecności każdego z was, a także z obecności grupy czynnych żołnierzy z Patrolu Rozminowania Terenu, którzy na co dzień usuwają i niszczą niewybuchy pozostałe po II wojnie światowej. Czujcie się jak u siebie wśród starszych kolegów po fachu.

Starosta wyróżniła czterech żołnierzy Medalem Starosty Lęborskiego za szczególne zasługi w zakresie działalności na rzecz środowiska wojskowego oraz społeczności powiatu lęborskiego. Otrzymali je: Henryk Makowiecki, Jan Ścieżko, Mirosław Żydyk i Jerzy Turowski, w którego imieniu wyróżnienie odebrała żona.

Cztery medale wręczył również burmistrz Lęborka. Trzy z nich osobiście odebrali: Roman Płowaś, Grzegorz Grajewski i Szymon Zielonka – żołnierz w czynnej służbie.