Miejski Przegląd Jasełek i rozstrzygnięcie konkursu na Lęborską Maskę Jasełkową

Utworzono: 29-01-2024

Dwanaście grup wykonawczych zaprezentowało się w piątek (26.01) na scenie Lęborskiego Centrum Kultury „Fregata” w specjalnie przygotowanych prezentacjach teatralnych, odnoszących się do bożonarodzeniowych tradycji. Za rok przegląd będzie obchodził jubileusz 20 edycji. Tego samego dnia nagrodzeni zostali uczestnicy konkursu plastycznego na Lęborską Maskę Jasełkową. Jury przyznało 4 nagrody i 21 wyróżnień.

- Serdecznie witam tych wszystkich, którzy natrudzili się nad przygotowaniem prezentacji i przepięknych strojów – mówił o. Robert Wołyniec, otwierając przesłuchania wykonawców w ramach przeglądu.
Występom towarzyszyła niemal rodzinna atmosfera wspólnego kolędowania. - Cieszę się z tak licznej obecności młodych wykonawców. Cieszy również to, że na widowni, oprócz wykonawców pojawili się również rodzice i dziadkowie, bo to świadczy o tym, że kibicują rozwojowi aktorskich karier dzieci i wnuków, no i wspierają ich w rozwoju ich pasji i zainteresowań – mówiła starosta Alicja Zajączkowska.

Na scenie zaprezentowały się dzieci z przedszkoli nr 1, 2, 5, 6 i 10, Prywatne Przedszkole Językowo-Terapeutyczne „Tęczowa Kraina”, Niepubliczne Przedszkole Językowo-Muzyczne „Baśniowe”, Zespół „Svitanok” działający w międzyszkolnym punkcie nauczania języka ukraińskiego przy SP nr 8, Młodzieżowy Dom Kultury, Prywatna Szkoła Podstawowa „Tęczowa Kraina” oraz grupy teatralne: „Teatr bez nazwy” i „Zaprzyjaźnieni”, a także wykonawcy z Domu Pomocy Społecznej nr 1.

- Odstąpiliśmy od formuły konkursowej na rzecz formy przeglądowej, bo każde jasełka są inne, każde niosą inne wartości, każda grupa zmaga się też z sezonem przeziębieniowym, więc doszliśmy do wniosku, że nagrodzić trzeba wszystkich wykonawców, bo każdy wniósł coś wartościowego i każdy dołożył się swoją pracą do bardzo dobrego finalnego efektu – uzasadniła wyróżnienie wszystkich uczestników Teresa Szczepańska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, od 18 lat oceniająca sceniczne popisy w ramach miejskich jasełek. Jury, w którym zasiadały również Aleksandra Majkowska i Maria Soszler, postanowiło w szczególny sposób wyróżnić prezentację dzieci z Przedszkola nr 10. Na ogólną ocenę złożyły się, oprócz walorów wykonawczych: piękno rekwizytów i ogólny przekaz uświadamiający widzom, że cokolwiek by się nie działo, dobro i radość powinny zawsze towarzyszyć człowiekowi. Bardzo wysoko oceniono również oryginalne wykonanie prezentacji przez dzieci z Przedszkola nr 5, w którym wykorzystana została muzyka z epoki średniowiecza i renesansu.

Przegląd od lat współorganizują: Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Ap. w Lęborku, Parafia św. Jakuba Ap. w Lęborku, Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”, Nadleśnictwo Lębork i Środowiskowy Dom Samopomocy "Lwiątko" w Lęborku. Wszystkim współtworzącym jasełkowe dzieło dziękowała za 19 udanych edycji przeglądu Regina Szczupaczyńska, prezes Stowarzyszenia św. Jakuba Ap. Stowarzyszenie jest również organizatorem konkursy na jasełkową maskę, odbywającego się pod patronatem Starosty Lęborskiego. Sylwia Skroś ze Stowarzyszenia przedstawiła laureatów 4 pierwszych miejsc i 21 wyróżnionych uczestników.

Nagrody główne otrzymali: Oliwia Hus (Przedszkole nr 1), Antoni Wróblewski (SP nr 1 w Lęborku), Zofia Van Luik (MDK w Lęborku), Arkadiusz Brodalski  (Przedszkole nr 5 w Lęborku) - Fakto Maska
Wyróżnienia w tegorocznej edycji otrzymali: Zofia Oto (Niepubliczne Przedszkole „Baśniowe”), Nadia Wepryk (MDK w Lęborku), Alicja Klinkosz (Prywatne Przedszkole Językowe–Terapeutyczne „Tęczowa Kraina” w Lęborku), Celina Dawidowska (Przedszkole nr 5 w Lęborku), Liliana Smentoch (Przedszkole nr 6 w Lęborku), Maja Twardzik (Szkoła Podstawowa nr 1 w Lęborku), Julia Wójcik (Niepubliczne Przedszkole Baśniowe w Lęborku), Adriana Zbrzeźniak (Prywatne Przedszkole Językowe–Terapeutyczne „Tęczowa Kraina” w Lęborku), Anastazja Lis (Przedszkole nr 6 w Lęborku), Agata Filipiak (Społeczna Językowa Szkoła Podstawowa w Lęborku), Anastazja Oborzyńska (praca indywidualna), Natalia Woźniak (praca indywidualna), Hanna Przygocka (MDK w Lęborku), Antonina Siwczyńska (MDK w Lęborku), Pola Świątkowska (praca indywidualna – SP nr 8 w Lęborku), Ala Grudkowska (SP nr 1 w Lęborku), Hanna Bujel (Społeczna Językowa SP w Lęborku), Michalina Wódz (MDK w Lęborku), Wiktor Wepryk (MDK w Lęborku), Emilia Kaczor (Niepubliczne Przedszkole „Baśniowe” w Lęborku) i Weronika Bartosiewicz (MDK w Lęborku). Celem konkursu jest rozbudzenie potencjału twórczego młodych artystów. Nagrody wręczali w asyście członków jury: starosta Alicja Zajączkowska, przewodniczący Rady Miasta Lęborka Jarosław Litwin i sekretarz miasta Marian Kurzydło.