Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Utworzono: 01-03-2024

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.

Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków.

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Nastąpiło to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. 1 marca to nie przypadkowa data. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

Obchody dnia pamięci w Lęborku mają swój wymiar lokalny. Związane są z żołnierzami 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz rtm. Janem Skorbem, komendantem Okręgu Nowogródzkiego AK, spoczywającym na lęborskim cmentarzu. Przy kościele Miłosierdzia Bożego w Lęborku znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona żołnierzom 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i innym bohaterom podziemia niepodległościowego. W rocznicę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, kwiaty w barwach patriotycznych wraz ze zniczami złożyli Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska wraz z członkiem Zarządu Powiatu Lęborskiego Ryszardem Wentą oraz sekretarzem Powiatu Danutą Mikołajczyk.