Nowe umowy na bezpłatną profilaktykę

Utworzono: 15-02-2024

W lęborskim starostwie w środę (14.02) zawarte zostały nowe umowy na kontynuację realizacji działań profilaktycznych przez Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku. Z nieodpłatnej diagnostyki skorzystają mieszkańcy powiatu, dla których diagnostyka medyczna w zakresie rzeczowym umów, będzie bardziej dostępna.

Na podstawie zawartej umowy, w bieżącym roku będą realizowane badania profilaktyczne z zakresu wczesnego wykrywania:
- nowotworu piersi u kobiet
- nowotworów gruczołu krokowego u mężczyzn
- dysplazji stawów biodrowych u niemowląt.
Profilaktyka kobieca skierowana jest do pacjentek w wieku 34-44 lat oraz powyżej 75 roku życia z terenu powiatu lęborskiego, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonywanych badań USG piersi oraz w ciągu ostatnich 24 miesięcy badania mammograficznego. Kompletny zakres badań będzie wykonywany podczas jednej wizyty pacjentki u lekarza.

Profilaktyka dla mężczyzn skierowana jest do pacjentów od 40 roku życia wzwyż – mieszkańców powiatu lęborskiego. Wyniki badań będą konsultowane z lekarzem w czasie dwóch tygodni od wykonania badań.

Profilaktyka dysplazji stawów biodrowych obejmuje niemowlęta z terenu powiatu lęborskiego, kwalifikujące się na badania w okresie od początku stycznia do końca grudnia 2024 roku.

Szczegóły i zakresy badań oraz numery telefonów kontaktowych, pod którymi można rejestrować się telefonicznie, zamieszczamy w załącznikach graficznych.

Wzorem lat poprzednich finansowane będą także w tym roku działania profilaktyczne w zakresie edukacji przedporodowej pn. „Szkoła Rodzenia” w SPS ZOZ w Lęborku. Szkoła Rodzenia obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne w zakresie: edukacji na temat porodu, połogu, wsparcia psychicznego, wdrażania rodziców do zadań opiekuńczych oraz ćwiczeń fizycznych ogólnousprawniających.

W imieniu samorządu powiatowego umowę podpisała Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski. Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej reprezentowali: Marta Frankowska – dyrektor SPS ZOZ i zastępca dyrektora ds. finansowych – Adam Hoffmann. – Bardzo się cieszę, że możemy w naszym miejscowym szpitalu realizować ten rodzaj profilaktyki diagnostycznej i że jako samorząd powiatowy możemy ułatwić mieszkańcom powiatu dostęp do takich badań – mówi starosta Alicja Zajączkowska – Od lat dobrze nam się współpracuje z SPS ZOZ i tu jesteśmy z dyrekcją szpitala w pełni zgodni, że ten rodzaj profilaktyki ma duże znaczenie dla ogólnego zdrowia mieszkańców powiatu, ułatwiając wczesne wykrywanie i przeciwdziałanie w porę schorzeniom, które nie zauważone w odpowiednim momencie, albo bagatelizowane, mogą doprowadzić do tragicznych skutków. Podobnie rzecz ma się z dysplazją u niemowląt. Wcześnie wykryta może być skutecznie leczona metodami nieoperacyjnymi i właśnie wczesne wykrywanie i przeciwdziałanie mamy na celu dotując realizowane przez SPS ZOZ badania diagnostyczne.