O historii na wysokości

Utworzono: 21-09-2023

W najwyższym punkcie miasta – Wieży Ciśnień – oddziale Muzeum w Lęborku mieszkańcy skupieni wokół Klubu Ligi Kobiet Polskich, działającego pod przewodnictwem Wandy Koniecznej, spotkali się ze Starostą Lęborskim, burmistrzem Lęborka i senatorem Kazimierzem Kleiną. Był czas na wspomnienia z czasów dawnego Lęborka, dyskusje o wodnym zaopatrzeniu miasta i archeologicznych ciekawostkach największej nekropolii wczesnośredniowiecznej Europy w Czarnówku.

- Cieszę się, że wracamy do dawnej formuły systematycznych spotkań – mówiła starosta Alicja Zajączkowska – witając się z uczestnikami spotkania – Dobrze widzieć was w dobrym zdrowiu i pełnych energii.
Marek Adamowicz – reprezentujący na spotkaniu dyrekcję muzeum, mówił o historii i funkcji w wodociągowym systemie miasta obecnej siedziby filii muzeum – Wieży Ciśnień. Budowa obiektu od projektu opracowanego w 1906 roku już 6 lat później stała się z w pełni funkcjonalnym elementem systemu wodnego miasta, zaopatrując miasto w wodę do 1996 r., kiedy jej funkcja w związku z rozbudową sieci, uległa zmianie. Wieża jest elementem wyróżniającym miasto, znajdującym się na niezliczonych widokówkach i przykuwającym uwagę osób przejeżdżających przez Lębork. Od zawsze wieża była też miejscem, z którego rozpościerała się rozległa panorama na miasto i okolice. Po części dyskusyjnej spotkania, uczestnicy mieli możliwość wejścia na platformę widokową.
Do zwiedzania udostępnione zostały również zbiory archeologiczne znajdujące się w pomieszczeniach wieży. – W lęborskim muzeum znajdują się niezwykle bogate zbiory archeologiczne, sprawiające, że ta placówka muzealna jest wyjątkowa w skali Pomorza – mówił senator Kazimierz Kleina, wieloletni członek Rady Muzealnej – To nie tylko zasługa dostępu do skarbów pozyskiwanych ze stanowisk archeologicznych w Czarnówku, ale również doskonale przygotowanej kadry archeologicznej muzeum, która świetnie potrafi wykorzystać potencjał pozyskiwanych artefaktów, przywracając im na ekspozycjach dawny blask.
Jak wspomniała starosta A. Zajączkowska, pomimo niegdysiejszych zakusów na przeniesienie znalezisk do muzeów trójmiejskich, m.in. dzięki działaniom podejmowanym przez senatora K. Kleinę, udało się utrzymać pierwotne miejsce ich eksponowania, a więc również utrzymać wyjątkową funkcję archeologicznej skarbnicy, wyróżniającej lęborskie muzeum na Pomorzu i w kraju.
Wśród wspomnień historycznych faktów i postaci przywołano nazwiska Alfreda Lubockiego – lęborskiego malarza i rzeźbiarza, uczestnika kampanii wrześniowej i byłego więźnia ocalałego z obozu w Stutthofie oraz Józefa Lipczyńskiego, producenta pianin i fortepianów, zatrudniającego w lęborskiej fabryczce 20 pracowników w 1896 r. Lipczyński opatentował własną technikę pianinową i fortepianową. Był wielokrotnie nagradzanym twórcą, m.in. „symetrycznego fortepianu kabinetowego”, czy fortepianu skrzydłowego. Jeden z zabytkowych instrumentów jego autorstwa eksponowany jest obecnie w Gdańsku w Ratuszu Głównego Miasta.
Rozmowom o historii towarzyszyło zwiedzanie, w tym również dawnego wyposażenia wodnego wieży ciśnień. O artystyczną oprawę spotkania zadbał duet muzyczny K&K Trampet Brass.