Pamięci ofiar Marszu Śmierci

Utworzono: 25-09-2023

W Krępie Kaszubskiej na cmentarzu ofiar marszu śmierci więźniów obozu koncentracyjnego Stutthoff zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające tę jedną z najczarniejszych kart pomorskiej historii współczesnej. Po mszy w intencji ofiar kaźni, złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Młodzież z Zespołu Szkół w Garczegorzu przygotowała okolicznościowy montaż słowno-muzyczny.

Wśród przedstawicieli organizacji społecznych, politycznych, jednostek oświaty i jednostek samorządu terytorialnego i służb mundurowych, w uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści: senator Kazimierz Kleina i poseł Kazimierz Plocke. Powiat Lęborski reprezentowali: starosta Alicja Zajączkowska wraz z sekretarz powiatu, Danutą Mikołajczyk, które po zakończeniu uroczystości w Krępie Kaszubskiej, złożyły wiązanki pamięci w miejscowości Gęś w gminie Wicko. W Krępie obecny był również członek Zarządu Powiatu Jacek Perłak. Sejmik wojewódzki reprezentowała radna Iwona Mielewczyk.

Kompanię honorową wystawił 1. Lęborski Batalion Zmechanizowany im. gen. Jerzego Jastrzębskiego. Apel Poległych odczytał ppr Dawid Gleszczyński. Żołnierze oddali salwę honorową.

Od kilku lat na uroczystości do Krępy Kaszubskiej nie przyjeżdżają już uczestnicy tamtych tragicznych wydarzeń. W tym roku w ich imieniu wystąpili pracownicy Muzeum Stutthof. Kierownik Działu Naukowego Muzeum Stutthof w Sztutowie dr Marcin Owsiński i opiekunka zbiorów Bogusława Tartakowska przywieźli muzealne eksponaty - więzienny pasiak, skórzany pasek z wydrapanymi przez więźniów informacjami oraz buty zrobione z gumowych opon i sznurka.

Patriotyczno – religijne uroczystości ku czci pomordowanych więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof odbywają się co roku w ostatnią niedzielę września. Uroczystości w Gęsi i Krępie upamiętniają wydarzenia z 1945r., kiedy z obozu KL Stutthof pędzono w katorżniczym marszu prawie 11 tys. więźniów. Uformowani w 9 kolumn w ciągu 10 dni mieli przebyć od 120 do 170 km, do ośmiu obozów ewakuacyjnych w miejscowościach: Krępa Kaszubska, Gęś, Tawęcino, Gniewino, Toliszczek, Rybno, Nawcz i Łówcz. W zimowych warunkach, w ostrym, 20-stopniowym mrozie, życie straciło ok. 4 tys. osób. Pozostali zostali zamordowani przez eskortę, lub też zbiegli podczas postojów, korzystając z pomocy mieszkających w okolicy Kaszubów. W wyniku powojennych prac ekshumacyjnych prowadzonych wzdłuż trasy Marszu Śmierci, odkryto ponad 900 pochówków. W samej Gęsi, wg badaczy historii, życie straciło 500 więźniów.

Uroczystości w Krępie zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty”.