Powiatowi samorządowcy jednym głosem o najważniejszych sprawach

Utworzono: 07-06-2023

Aż 21 wspólnych stanowisk przyjęli członkowie Związku Powiatów Polskich podczas XXIX Zgromadzenie Ogólnego ZPP. W dyskusjach i finalnym głosowaniu uczestniczyła reprezentująca Powiat Lęborski starosta Alicja Zajączkowska.

W trakcie obrad zostało przyjętych aż 21 stanowisk w najistotniejszych sprawach dla wszystkich samorządów powiatowych. Dotyczyły przede wszystkim: środków niezbędnych do stabilizacji budżetów powiatów; założeń nowego systemu dochodów powiatów; systemowej aktualizacji wyceny świadczeń zdrowotnych; lokalnych centrów zdrowia; dyżurów aptek ogólnodostępnych; potrzeby uporządkowania i poprawy jakości sieci dróg powiatowych i poprawienia skuteczności mechanizmów likwidacji białych plam transportowych, a także wzmocnienia uprawnień organów zarządzających ruchem drogowym i systemowej waloryzacji opłat administracyjnych.

Kolejne stanowiska Zgromadzenia Ogólnego ZPP były poświęcone: rozwojowi rodzinnej pieczy zastępczej; finansowaniu systemu orzekania o niepełnosprawności; finansowaniu Domów Pomocy Społecznej; pokrywaniu rzeczywistych kosztów funkcjonowania oświaty ponadpodstawowej; wsparciu psychologiczno-pedagogicznego młodzieży szkolnej; roli powiatów jako wspólnot samorządowych odpowiedzialnych za dziedzictwo i za rozwój społeczno-gospodarczy realizowany w oparciu o dziedzictwo zlokalizowane na terenie powiatu; niezbędnym nowym narzędziom nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych; samowystarczalności energetycznej samorządów; racjonalizacji obowiązków sprawozdawczych powiatu; finansowaniu likwidacji barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy. – To bardzo dobrze, że mówimy o sprawach ważnych dla powiatu na forum takiego właśnie gremium, ponieważ chociaż różni nas lokalna specyfika, to zdecydowana większość problemów, z którymi musimy się mierzyć – jest identyczna – mówi starosta Alicja ZajączkowskaW wielu przypadkach próba podejmowania problemu w pojedynkę skazana jest na niepowodzenie, ale w momencie, kiedy występujemy wspólnie poprzez jednolite stanowisko, nasz głos jest lepiej słyszalny. W ten sposób wysyłamy również przekaz, że oczekujemy takich, a nie innych rozwiązań lub nie godzimy się na obciążanie samorządów skutkami decyzji zapadających bez udziału, czy konsultacji z jednostkami samorządowymi.

Rok 2022 był czasem intensywnej działalności przedstawicieli Związku Powiatów Polskich i pracowników biura w procesie legislacyjnym. Odbyło się to w cieniu wojny na Ukrainie, dużej inflacji, wzrostu cen energii i związanych z tym problemów. Podczas obraz Zgromadzenia zaprezentowane zostało sprawozdanie prezesa z działalności zarządu za ubiegły rok oraz sprawozdanie finansowe z działalności ZPP, które uzyskały pozytywną opinię Komisji Rewizyjnej i rekomendację do przyjęcia sprawozdania przez Zgromadzenie Ogólne. - Przed samorządem powiatowym bardzo wiele wyzwań. Musimy nadal działać aktywnie, by umacniać naszą samorządową wspólnotę. Zahamowanie procesu odbierania kompetencji jednostkom samorządu terytorialnego, a jednocześnie odbudowanie silnej pozycji samorządów w systemie administracyjnym państwa musi być naszym codziennym wyzwaniem. Sprostamy temu tylko dzięki solidarności środowiska samorządowego i wspólnym działaniom – mówił prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka, starosta bielski, podsumowując obrady Zgromadzenia.

Podczas obrad określono także priorytety i plan pracy na kolejny rok. Jak mówił Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura ZPP, Związek będzie kontynuował większość z dotychczasowych aktywności, ponieważ istnieje taka potrzeba i sprawdziły się one w dotychczasowej działalności.

Oprócz oficjalnych dyskusji na forum odbywającego się w Karpaczu Zgromadzenia Ogólnego, wiele rozmów toczyło się w kuluarach. Zdaniem starosty A. Zajączkowskiej, to także doskonała platforma wymiany doświadczeń, szczególnie w sytuacjach, kiedy omawiany problem dotyczy regionów o zbliżonej specyfice. W związku z organizacją Zgromadzenia w  miejscu o wyjątkowym uroku i krajobrazowym bogactwie, chętni – w przerwach po dniu obrad - mogli skorzystać z okazji do zwiedzenia miejsc, których trudno szukać w innych rejonach kraju.