Srebrny jubileusz lęborskiego samorządu powiatowego

Utworzono: 01-03-2024

Uroczystą Galą Samorząd Powiatu Lęborskiego uczcił 25-letni okres działalności na rzecz społeczeństwa. Podsumowano dokonania w różnych obszarach funkcjonowania, zaznaczając wyraźny progres wraz ze wzrostem finansowych i operacyjnych powiatowych jednostek samorządowych. W uroczystościach wzięli udział wszyscy starostowie od reformy administracyjnej reaktywującej powiaty, pracownicy samorządowi i wielu radnych wszystkich dotychczasowych sześciu kadencji.

O historii i tradycjach powiatowej samorządności mówił Mirosław Tandek – przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego bieżącej kadencji. – Początki reformy samorządowej były czasem przełomu dla naszego regionu – mówił M. Tandek – Zyskaliśmy większą autonomię, ale przede wszystkim możliwość podejmowania decyzji blisko mieszkańców. Utworzenie jednostki samorządowej szczebla powiatowego, obok gmin i województw, oznaczało uznanie zdecentralizowanej struktury odradzającego się demokratycznego państwa. Powiat to nie tylko jednostka administracyjna – stał się przede wszystkim wspólnotą realizującą zadania o charakterze ponadgminnym.
Z danych przytoczonych przez przewodniczącego dowiedzieć się było można, że Rada Powiatu Lęborskiego zebrała się do tej pory na 277 sesjach. Podczas nich podjęła łącznie 2019 uchwał, które otwierały drogę do wdrażania rozwiązań mających na względzie dobro mieszkańców oraz podjęcie się realizacji przedsięwzięć i inwestycji zmieniających region zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami.

O tych istotnych zmianach oddziałujących na jakość życia mieszkańców mówiła Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska: - Wśród najistotniejszych przedsięwzięć znalazły się przede wszystkim przebudowy dróg powiatowych. Powiat wsparł finansowo wdrożenia systemowe w SPS ZOZ, wybudował, zgodnie z wymogami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dwa domy dla dzieci, zrealizował w ostatnich latach ogromny projekt przy udziale środków własnych, pochodzących ze środków krajowych oraz środków dystrybułowanych przez Marszałka Województwa – Centrum Usług Społecznych w Powiecie Lęborskim, nadający zupełnie nowy wymiar zdeinstytucjonaliozwanej wieloaspektowej pomocy społecznej – wyliczała starosta A. Zajączkowska.
To tylko część realizacji. O wszystkich nie sposób powiedzieć podczas jednego spotkania. Koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na utworzenie w Lęborku Centrum Zdrowia Psychicznego, obejmującego zasięgiem terytorialnym obszar aż po Wejherowo. To odpowiedź na analizy określające schorzenia natury psychicznej jako niemal chorobę cywilizacyjną, występującą powszechnie. CZP to miejsce, w którym pomoc znajdzie każdy, bez względu na rodzaj problemu psychologiczno-psychiatrycznego, z jakim zgłasza się do specjalistów.  Wspomnieć warto też o już wdrożonych zadaniach, których koniec nastąpi w niedalekiej przyszłości. Trwa warta prawie 18 mln zł realizacja przebudowy funkcjonalnej trzech szpitalnych oddziałów wraz z utworzeniem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Wykorzystaniu szans stwarzanych w związku z inwestycjami w wiatrowe systemy energii odnawialnej posłuży tworzące się Branżowe Centrum Umiejętności – poszerzające ofertę edukacyjną powiatowych jednostek oświatowych o kierunki zapewniające dobrze płatną stabilną pracę dla ich absolwentów. To wszystko dzięki wsłuchiwaniu się w społeczne oczekiwania, operatywności w pozyskiwaniu środków, ale też zaangażowanie wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowo-inwestycyjnych. Dynamice rozwoju służy dobrze dopracowany budżet, który w tym roku w stosunku do 2019 roku (początku obecnej kadencji samorządu) zwiększył się dwukrotnie. Bardziej istotne jest jednak to, że w zakresie wydatków majątkowych, tworzących trwałą wartość na wiele lat, przeznaczone trzykrotnie większe środki, niż na początku obecnej kadencji.

Podsumowaniu dokonań, których znaczna część przypada na kadencję 2018-2024, zebrani w sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego goście mogli obejrzeć w formie filmowego skrótu pokazującego największe i najkosztowniejsze inwestycje o szerokim zasięgu społecznego oddziaływania. Pamiątkowe statuetki 25-lecia otrzymali obecni na Gali radni wszystkich kadencji oraz starostowie: od pierwszego z nich – Witolda Piórkowskiego, który współtworzył zręby powiatowych struktur po reformie, poprzez jego następców: Wiktora Tyburskiego, Ryszarda Wentę, Edmunda Głombiewskiego i Teresę Ossowską-Szarą, po obecną starostę – Alicję Zajączkowską. Starosta wyróżniła również upominkami 12 pracowników zatrudnionych w starostwie od początków jego istnienia. Podziękowania otrzymały również Gminy (za pośrednictwem obecnych przedstawicieli), z którymi Powiat Lęborski współpracował np. w formie realizowanych w partnerstwie przedsięwzięć. Przyjemnym zaskoczeniem i powodem do dumy było wręczenie przez senatora Kazimierza Kleinę na ręce starosty Alicji Zajączkowskiej Medalu Senatu RP. Wręczając wyróżnienie, senator Kleina zwrócił uwagę na występujące w powiecie korzystne tendencje wskazujące na właściwe kierunki wykorzystywania jego potencjału, dbałość o rozwój i innowacyjność, w tym o dynamiczny rozwój branży energetyki odnawialnej, na kreatywność uwzględniającą nowoczesne trendy realizacji pomocy społecznej i systematyczne tworzenie w powiecie lęborskim warunków zachęcających do traktowania tego obszaru, jako doskonałego miejsca do zamieszkania i życia.

Wśród gości składających jubileuszowe gratulacje znaleźli się samorządowcy z Łęczyc i wójt Linii, wójtowie gmin i burmistrzowie miast powiatu lęborskiego, reprezentanci służb mundurowych, leśnych, przedsiębiorcy i rzemieślnicy, a także dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych. Kwiaty, upominki, wiele ciepłych słów i życzenia realizacji już rozpoczętych i przyszłych zamierzeń, a także potwierdzenie wyrażone przez gości spoza powiatu, że wielu mieszkańców z ich jednostek samorządowych mocno utożsamia się z powiatem lęborskim poprzez pracę, naukę dzieci w lęborskich szkołach, czy korzystanie z opieki zdrowotnej.

Galę ćwierćwiecza zakończył koncert zespołu „Baltic Quartet”, grupy muzyków smyczkowych związanych z Filharmonią Bałtycką, z przebojami klasyki i muzyki filmowej.

Organizacyjnego wsparcia przygotowaniu jubileuszu powiatowego samorządu udzieliły: dyrekcja i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Zespół Trębaczy pod kierownictwem Mirosława Pawlaka z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku.