W królewskim orszaku z Lubowidza do Mostów

Utworzono: 07-01-2024

Tradycyjny orszak przemaszerował w minioną sobotę z Lubowidza do Mostów z okazji święta Trzech Króli. Wcześniej korowód docierał do Lęborka, jednak od czasów pandemii jego trasa została skrócona. W przemarszu uczestniczyli reprezentanci Powiatu: Edmund Głombiewski – Wicestarosta Lęborski, Witold Krużycki – wiceprzewodniczący Rady Powiatu i Ryszard Wenta – członek Zarządu Powiatu.

„W jasełkach leży” – takie hasło towarzyszyło uczestnikom przemarszu. To odniesienie do tradycji przedstawień jasełkowych zapoczątkowanych 800 lat temu przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech. Stamtąd tradycja rozprzestrzeniła się na cały świat i wciąż zachęca kolejne pokolenia chrześcijan do tworzenia bożonarodzeniowych widowisk. I takie też przedstawienie na zaaranżowanej w Lubowidzu polowej scenie można było obejrzeć w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Lęborku, przygotowanej przez Ewę Lewnę i Beatę Łakocką.

Organizatorzy orszaku zadbali o wyposażenie uczestników w niezbędne rekwizyty, a więc korony, peleryny i chorągwie sprawiające, że przemarsz widoczny był z daleka na trasie między kościołem filialnym pw. św. Stanisława Kostki w Lubowidzu do kościoła parafialnego pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Mostach, gdzie królowie złożyli dary i pokłonili się Dzieciątku Jezus. Role królów – mędrców odegrali: Adam Kuczwalski – jako władca europejski, Tadeusz Mrozewski – jako władca azjatycki i Roman Pobłocki – jako władca afrykański. Wśród uczestników obecni byli działacze społeczni i samorządowcy, a także członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Orszak uzupełniali: Łucznicy Powiatu Lęborskiego w strojach historycznych i perkusyjna „Grupa Tremolo” Wiesława Karpika. Nad całością organizacji przemarszu czuwał sołtys Lubowidza Kazimierz Korda. W roli narratorów wystąpili: Krzysztof Pruszak, radny powiatowy i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej oraz Bogusław Wrzesień. Śpiew na trasie przemarszu prowadził Zdzisław Korda, organista z lubowidzkiego kościoła.

Święto Trzech Króli, a dokładniej Święto Objawienia Pańskiego, jest jednym z najdawniej ustanowionych świąt chrześcijańskich. Początkowo upamiętniało ono całość objawienia się Chrystusa światu – od narodzin, przez wizytę Trzech Króli, chrzest w Jordanie, aż po pierwszy cud w Kanie Galilejskiej. We wschodnich kościołach kładziono duży nacisk na przechowanie różnych opowieści związanych z pojawieniem się Jezusa na świecie. Wizyta królów, czy inaczej, magów (ludzi uczonych), była nieraz w tej tradycji nie mniej świętowana niż same narodziny. Kościół rzymski natomiast za wydarzenie najwyższej wagi uznał Boże Narodzenie. Ostatecznie znaczenie Święta Objawienia Pańskiego zmniejszyło się w tradycji łacińskiej do upamiętnienia wizyty trzech króli u nowo narodzonego Jezusa i szeroko pojmowanego kolędowania. To również Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, szczególnie pamięci o 1690 polskich misjonarzach i misjonarkach pełniących posługę na niemal wszystkich kontynentach.

O zabezpieczenie orszaku na trasie zadbali policjanci z KPP w Lęborku z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego st. asp. Arkadiuszem Lodą oraz strażacy z OSP w Pogorszewie.