Wspólnie dla bezpieczeństwa

Utworzono: 16-02-2024

Prawie 674 tys. zł Powiat Lęborski wspólnie z Gminą Nowa Wieś Lęborska przeznaczyły na poprawę bezpieczeństwa na drogach. W czwartek (15.02) przedstawiciele tych jednostek samorządowych podpisali umowy na współfinansowanie kolejnych inwestycji drogowych na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska.

Umowy na realizację inwestycji drogowych zostały podpisane w sprawdzonej z doskonałym skutkiem formule finansowania „pół na pół”, dzieląc obciążenia solidarnie na Powiat i Gminę. Dokumenty sygnowali: Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski, Edmund Głombiewski – Wicestarosta Lęborski i Zdzisław Chojnacki – Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska. Łącznie prawie 464 tys. zł będzie kosztowało wybudowanie wyniesionego przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej nr 1183G w miejscowości Redkowice. W tym przypadku udało się pozyskać 50-procentowe dofinansowanie w budżetu państwa w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Drugą połowę solidarnie opłacą powiat i gmina. Wyniesione przejście dla pieszych zostanie usytuowane w pobliżu szkoły, czyli w miejscu, gdzie kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę i zwolnić. – Bardzo się cieszę, że inwestycja uzyskała rządowe wsparcie w ramach RFRD – mówi Wicestarosta Lęborski Edmund GłombiewskiWsparcie z budżetu państwa i dobra współpraca z samorządem gminnym pozwolą na sfinalizowanie podjętych działań jeszcze w tym roku, a to ważne, bo jeśli są dostępne środki, kwestie bezpieczeństwa nie powinny czekać dłużej, niż wymagają tego terminy wynikające z procesu inwestycyjnego. 
Poprawie bezpieczeństwa służyć będzie również kolejne przedsięwzięcie drogowe – tym razem w miejscowości Rekowo Lęborskie, polegające na przebudowie drogi powiatowej nr 1318G poprzez budowę utwardzonego pobocza na skrzyżowaniu z drogą gminną nr 122013G.
Dobrą wiadomością dla miłośników jazdy na rowerze będzie na pewno podjęcie prac nad budową drogi rowerowej wzdłuż DP 1309G na odcinku od Garczegorza do Pogorszewa. Jednak przed przysłowiowym „pierwszym wbiciem łopaty” na budowie, trzeba opracować wymaganą przepisami dokumentację, uwzględniającą nie tylko zgodność ze sztuką budowlaną, ale również wszystkie aspekty dotyczące bezpieczeństwa. Ta ma powstać do końca listopada br. i również zostanie sfinansowana dzięki powiatowo-gminnej współpracy.