Bezpieczniej na drogach Redkowic i Nowęcina

Utworzono: 13-05-2024

W poniedziałek (13.05) dokonano odbioru wyniesionych przejść dla pieszych w miejscowościach Redkowice i Nowęcin. Inwestycje wykonane zostały zgodnie z obowiązującymi wymogami technicznymi, są dobrze oznakowane, wyposażone w oświetlenie i elementy spowalniające ruch.

W Redkowicach (droga 1183G) inwestycja została zrealizowana w pobliżu terenów szkolnych. W Nowęcinie (droga 1302G) tuż obok rozbudowującego się osiedla mieszkaniowego. Zrealizowane inwestycje w obu przypadkach poprawiły bezpieczeństwo w najbardziej newralgicznych punktach miejscowości.

W przypadku Redkowic, wartość umowy wynosi 463.625,24 zł. Przebudowa polegała na budowie przejścia dla pieszych wraz z robotami towarzyszącymi w postaci: przebudowy jezdni, chodników, zjazdów, budową wyspy rozdziału i zatoki autobusowej, oświetleniem przejścia, oznakowaniem pionowym i poziomym oraz zielenią. W Nowęcinie wartość inwestycji wyniosła 277.032,46 zł. Zakres - niemal identyczny i objął dokładnie: budowę wyniesionego przejścia dla pieszych w wraz z robotami towarzyszącymi, czyli budową chodników i zjazdów, oświetleniem przejścia, oznakowaniem pionowym i poziomym oraz zielenią. Z realizacji zadań, a w szczególności tego w Nowęcinie nie krył radości obecny podczas odbioru inwestycji Mirosław Tandek – przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego: - O tym jak w tym miejscu jest niebezpiecznie słyszałem niezliczoną ilość razy. Sam również byłem świadkiem jak piesi niemal przemykali między samochodami, korzystając z okazji kiedy nic nie jechało. W sezonie letnim z kolei, było to regularne kluczenie między sznurem jadących aut. Zdawało się, że tragedia wisi w powietrzu i jest tylko kwestią czasu, albo braku szczęścia, czy czyjejś chwilowej nieuwagi. Na szczęście tak się nie stało, a teraz zarówno zastosowane rozwiązanie spowalniające ruch, oznakowanie i doskonałe wyraźne oświetlenie tego miejsca, zupełnie zmieniły jakość tego odcinka drogi. Ogromnie się cieszę, że ta inwestycja zaistniała i już służy mieszkańcom i gościom tej miejscowości – podsumowuje M. Tandek.

O korzyściach z inwestycji w Redkowicach mówiła Starosta Lęborski – Alicja Zajączkowska: - Obiegowe opinie na temat inwestycji drogowych często podnoszą wysokie koszty inwestycji drogowych. Jest w tym dużo prawdy, ale na bezpieczeństwie się nie oszczędza. Od początku kadencji staraliśmy się wykorzystać maksimum dostępnych środków i pozyskiwać kolejne, by realnie poprawić bezpieczeństwo na drogach powiatu lęborskiego. W dużej mierze plany zakończyły się powodzeniem. To z jednej strony dzięki determinacji osób uczestniczących w procesie inwestycyjnym każdej z tych realizacji, konsekwentnemu działaniu Zarządu Powiatu i dzięki dostępności i umiejętności pozyskania środków – tak jak w tym przypadku, z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – mówiła starosta A. Zajączkowska – Budowa bezpiecznego przejścia w Redkowicach to bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, którym ze strony dorosłych należy się szczególna troska. To również element wspierający kształcenia prawidłowych wzorców świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym i nawyków, które pozostaną na całe życie. Obie inwestycje cieszą i mam nadzieję, że w obecnej kadencji uda się nam wiele podobnych działań również zrealizować.

W odbiorach końcowych inwestycji uczestniczyli wraz ze starostą A. Zajączkowską i przewodniczącym Rady – M. Tandkiem, Wojciech Guźniczak, reprezentującym Ginę Nowa Wieś Lęborska, Adrian Wenta – dyr. Zarządu Dróg Powiatowych, Adam Jeliński – również reprezentujący ZDP oraz Mariusz Formella – właściciel firmy Produkcja i Eksploatacja Kruszywa Formella s.c. z Niepoczołowic, która wykonała drogowe prace budowlane.

Bezpieczniej na drogach