Zagrożenie atakiem owadów
(kleszcze, komary, pszczoły, osy czy szerszenie)
- Charakterystyka owadów
Kleszcz to gatunek pajęczaka z rodziny kleszczowatych. Żyje głównie w lasach, na paprociach, roślinach leśnych. Może przenosić choroby takie jak borelioza, wirusowe zapalenie płuc, anaplazmoza oraz kleszczowe zapalenie mózgu, rzadziej babezjoza, tularemia i riketsje.
Komar pospolity ma do 6 mm, przezroczyste skrzydła i dwie podłużne pręgi na grzbietowej stronie tułowia. Jego ukąszenie jest nie tylko powodem powstawania swędzących plam, ale może także sprawić, że zarazimy się chorobą przenoszoną przez te niewielkie stworzonka.
- Pierwsza pomoc przy użądleniu.
Użądlenie przez osę, pszczołę lub szerszenia dorosłego człowieka nie należy do przyjemności, gdyż wywołuje ból i miejscowy odczyn zapalny. Jeśli użądlone zostaje dziecko, zwłaszcza małe lub osoba o skłonnościach alergicznych, to reakcja na jad może wywołać poważniejsze objawy, a przy licznych użądleniach nawet śmierć. Niektórzy ludzie uczulają się na jad pszczeli po pierwszym użądleniu i wówczas każde następne użądlenie wywołuje zdecydowanie silniejszą reakcję. Najczęstsze objawy występujące wtedy to obrzęk warg, policzków i oczu, uczucie duszności, łzawienie, pokrzywka na skórze lub nawet wstrząs. Reakcje uczuleniowe są bardzo niebezpieczne dla dzieci, u których szybko dochodzi do zaburzenia pracy serca i układu krążenia oraz zapaści. Szczególnym przypadkiem jest użądlenie w obrębie jamy ustnej i gardła. Rozwijający się gwałtownie obrzęk górnych dróg oddechowych, zwłaszcza krtani, prowadzi do zaburzenia oddychania. Aby uratować chorego konieczne jest wówczas jego pilne przewiezienie do szpitala.
- Pierwsza pomoc:
2. Po usunięciu żądła robimy okłady z sody oczyszczonej, wody z octem, amoniakiem lub kostek lodu. UWAGA!!! Nie smaruj miejsca ukąszenia żadnym tłuszczem.
3. Gdy występują objawy uczulenia (wysypka, obrzęk, duszność, zapaść), użądlenie dotyczyło twarzy lub gardła czy też było mnogie konieczna jest szybka pomoc lekarska i podanie dożylnych leków odczulających
- Ukąszenie przez kleszcze.
Kleszcze mogą występować na polach i łąkach porośniętych wysoką trawą także w lasach liściastych i w zaroślach paproci. W momencie, gdy kleszcz wgryza się w ciało człowiek nic nie czuje. Dopiero, gdy kleszcz wypije już odpowiednią ilość krwi i jego odwłok się powiększy, w miejscu ugryzienia pojawia się zaczerwienienie i swędzący obrzęk. Aby stwierdzić czy mamy na sobie kleszcza należy dokładnie obejrzeć całego ciało, szukając ciemnego punktu - odwłoku kleszcza. Kleszcze wybierają miejsca, gdzie skóra jest delikatna: szukajmy więc pod pachami, w pachwinach, po wewnętrznej stronie rąk i nóg, na brzuchu i na klatce piersiowej.
- Pierwsza pomoc:
Pierwsza pomoc polega na usunięciu kleszcza z ciała i zdezynfekowaniu ranki. Najlepiej, jeśli usunie go chirurg, gdyż ważne jest, aby w ciele nie pozostał żaden kawałek aparatu gębowego pajęczaka. Nie należy kleszcza podtruwać np. olejem parafinowym czy naftą, gdyż wówczas on wymiotuje i do organizmu wraz z wymiocinami mogą przedostać się wirusy, których nosicielami są kleszcze. Wirusy te mogą wywołać bardzo ciężką chorobę - kleszczowe zapalenie mózgu. Ukąszenie przez kleszcza trzeba obserwować przez około 3 tygodnie. Jeśli pojawią się: gorączka, objawy grypopodobne, bóle głowy, nudności i wymioty, ból mięśni czy sztywność karku należy zgłosić się do szpitala. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić.
Kleszcze przenoszą również bakteryjną chorobę tzw. boreliozę. Pierwszymi objawami tej choroby jest rumień skórny, który pojawia się po kilku dniach lub tygodniach w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Początkowo jest to czerwona grudka lub plamka, która stopniowo rozszerza swój zasięg. Zauważywszy na skórze dziecka taką zmianę, należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry celem wdrożenia leczenia. Natomiast choroba nie leczona postępuje wywołując zmiany w układzie nerwowym, w sercu i w stawach. Szczepionka przeciwko tej chorobie jest w trakcie badań.