Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

 Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

 

Piesi i rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Jest to też grupa najbardziej narażona na tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. W uniknięciu zagrożeń może pomóc im używanie elementów odblaskowych i świateł po zmroku, ale najważniejsza jest zawsze rozwaga.

Grupą szczególnie narażoną na udział w wypadkach drogowych są piesi i rowerzyści. Piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, a rowerzyści bez oświetlenia niestety są zupełnie niewidoczni dla kierowców.

Zgodnie z przepisami osoby do 15 lat mają obowiązek stosować elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym po zmroku. Dobrze jednak, żeby wszyscy piesi, niezależnie od wieku i pory dnia, stosowali odblaski w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków. Powinni również unikać „szaro-burych” ubrań, ponieważ są w nich zupełnie niewidoczni dla kierowców. Nie należy również wbiegać na jezdnię znienacka, tuż przed pojazdem, bo droga hamowania samochodu wynosi czasem nawet kilkaset metrów, więc trudno uniknąć potrącenia. Przez jezdnię trzeba przechodzić zawsze w miejscach wyznaczonych i po upewnieniu się, że wszyscy kierowcy zatrzymali się.

Przepisy jasno stanowią w kwestii wyposażenia roweru, który powinien mieć:

z przodu jedno białe światło pozycyjne;

z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno czerwone światło pozycyjne (może być migające);

co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy.

Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.

Rowerzysto, pamiętaj!

Rowerzysta w nocy bez oświetlenia i elementów odblaskowych jest całkowicie niewidoczny. Przyzwyczajenie kierowców sprawia, że wypatrują nadjeżdżających świateł a nie roweru z jego pasażerem.

Elementy odblaskowe na nieoświetlonej drodze pozwalają zauważyć rowerzystę już z kilkuset metrów, gdy ich brak - kierowca dostrzeże ciemną sylwetkę dopiero na kilka metrów z przed swoim pojazdem.

Należy pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu roweru: odpowiednim oświetleniu, sprawnych hamulcach i dzwonku.

Używaj oświetlenia po zmroku, zamontuj elementy odblaskowe, korzystaj z kamizelek odblaskowych!

Każdy kierujący rowerem powinien bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego.

Jadąc po chodniku nie powinno się poruszać z nadmierną prędkością, należy też uważać na pieszych.

Nie wolno wsiadać na rower pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

Bezpieczeństwo pieszych i