Gmina Nowa Wieś Lęborska
Gmina Nowa Wieś Lęborska położona jest w środkowej części powiatu lęborskiego w czystej ekologicznie strefie otaczającej Lębork. Dominującą dziedziną gospodarki Gminy jest rolnictwo. Działalność przemysłowa oparta jest o małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne oraz rozwiniętą sieć zakładów usługowych. Zajmuje obszar 270 km2 na którym mieszka 12.000 mieszkańców.
Gmina Nowa Wieś Lęborska w większości położona jest w obrębie Pobrzeża Kaszubskiego, które tworzy tu wielkie zakole pradoliny i rzeki Łeby oraz częściowo na obszarze plejstoceńskiej wysoczyzny Pojezierza Kaszubskiego. Krajobraz Gminy urozmaicają przepływające rzeki: Łeba, Kisewa, Okalica, i Pogorzelica. Najciekawszym miejscem wypoczynku i rekreacji jest rynnowe Jezioro Lubowidzkie o powierzchni 168 hektarów wraz z przyległymi wzgórzami porośniętymi lasami.
Doskonałe warunki klimatyczne, nieskażone powietrze, naturalna osłona leśna pełna zwierzyny (wydzielonych jest 8 obszarów łowieckich o łącznej powierzchni 7.175 ha) i grzybów to główne atuty Gminy dające szansę rozwoju turystyki i agroturystyki.
Przez obszar Gminy biegną szlaki turystyczne:
- szlak rowerowy z Miastka do Łeby
- szlak zielony biegnący z Łeby przez Krępę Kaszubską, Janowice, Janowiczki, Redkowice, Nową Wieś Lęborską do Lęborka.
Znajduje się także ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza prowadząca od Szkoły Podstawowej w Leśnicach w głąb lasu o długości około 3 kilometrów.
- dwory w: Leśnicach, Janowicach i Darżewie pochodzące z końca XVIII wieku,
- Kaplicę Grobową z przełomu XVII i XIX w. w Garczegorzu,
- zabytkowe kościoły w: Łebieniu z 1891 r., Janowicach z 1882 r., Garczegorzu z 1840 r., Chocielewku z lat 1914-1918, Leśnicach z początku XX w., Lubowidzu z 1909 r., Małoszycach z 1875 r., Nowej Wsi Lęborskiej z połowy XIX w.
Miłośnikom przyrody proponujemy zobaczyć:
- lipy drobnolistne w: Krępie Kaszubskiej, Tawęcinie i Redkowicach,
- wiązy polne w Tawęcinie,
- jarząb szwedzki w Krępie Kaszubskiej,
- dęby szypułkowe w Redkowicach,
- polodowcowy głaz narzutowy znajdujący się w wąwozie leśnym przy drodze do Łowcza,
- torfowisko „Czarne Bagno Karolinka” położone w miejscowości Żelazkowo (zalegający tam torf posiada właściwości lecznicze),
- kolonie czapli siwej w miejscowości Chocielewko.
W miejscowości Krępa Kaszubska (na trasie Lębork-Łeba) znajduje się cmentarz więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof zamordowanych przez SS–manów w czasie marszu ewakuacyjnego.
W miejscowościach: Wilkowo i Czarnówko znajdują się stanowiska wykopaliskowe. Pochodzące z nich eksponaty można obejrzeć w Muzeum w Lęborku.
Godny polecenia jest także Park Miniatur w Chocielewku, w którym zwiedzający mogą podziwiać największą na Pomorzu wieżę Eiffla oraz obiekty architektury drewnianej i murowanej takie jak: piramidę, Sfinksa, świątynię Abu Simbel, Górę Rushmore, chatkę góralską, kaplicę Jaszczurówkę, kamień Bismarck, latarnię Rozewie, latarnię Ustka czy Wieżę Opatowską. Jest to doskonałe miejsce na miłe, rodzinne spędzenie wolnego czasu.