Gmina Wicko
Gmina Wicko leży w pasie nadmorskim Pomorza Zachodniego w północnej części powiatu lęborskiego. Część obszaru Gminy znajduje się w granicach Słowińskiego Parku Narodowego, a cały - w jego otulinie (strefie ochronnej). Zajmuje obszar 216 km2 na którym zameldowanych jest 5.500 mieszkańców Najważniejszą gałęzią gospodarki na terenie gminy jest rolnictwo, Użytki rolne zajmują obszar 10.556 ha w tym grunty orne 6.059 ha. Lasy i zadrzewienia to 30% powierzchni Gminy.
Bliskość morza, Słowińskiego Parku Narodowego, urozmaicona rzeźba terenu, duże powierzchnie lasów, czyste środowisko, zabytki kultury, to główne turystyczne walory Gminy Wicko, które odwiedzający ją goście coraz częściej dostrzegają i planują swój pobyt.
Na terenie Gminy zarejestrowane są 24 pomniki przyrody, m.in. dęby i buki. Okoliczne lasy słyną z obfitości runa leśnego i zwierzyny łownej ( wydzielone są 4 ośrodki łowieckie ).
Jedną z podstawowych form konserwatorskiej ochrony przyrody są prawnie uznane rezerwaty przyrody. Na terenie Gminy są to rezerwaty:
- florystyczny „Nowe Wicko” o pow. 24,49 ha na zarośniętym jeziorze, uznany prawnie w 1984 roku. Głównym elementem rezerwatu jest reliktowy gatunek atlantycki woskownicy europejskiej (Myrica gale). Wyróżniono tu także roślinne zespoły: trzcinowy i wierzbowy. Rezerwat umożliwia obserwowanie sukcesji roślin na zarośniętym jeziorze. Jest również ostoją zwierzyny.
- torfowiskowo – leśny „Las Górkowski” o pow. 99,36 ha, uznany prawnie w 1984 roku. Rezerwat ten, w rozległym terenie rolniczym doliny rzeki Łeby, stanowi interesującą enklawę leśną, bowiem na torfowisku niskim turzycowo-szuwarowym wytworzyły się: bór wilgotny i bór mieszany wilgotny.
- leśno – wydmowy „Mierzeja Sarbska” o powierzchni 546,95 ha ( w tym 227,17 ha w gminie Choczewo) uznany prawnie w 1976 roku. Swoją strukturą stanowi jakby przedłużenie Słowińskiego Parku Narodowego. Występują tu zalesione wydmy, których wysokość dochodzi do 24 m. n.p.m. Charakterystyczny jest pasmowy układ roślinności od wydmowej poprzez leśną (borową) aż do bagiennej nad Jeziorem Sarbsko.
Liczne pensjonaty, ośrodki, campingi i usytuowane w przeważającej większości na terenach leśnych domy wypoczynkowe są doskonale przystosowaną bazą noclegową i wszystkim turystom gwarantują wspaniały wypoczynek.
Warto zobaczyć zabytki kultury :
- Nowęcin – pałac murowany z XVI w, z gotyckimi piwnicami, rozbudowywany aż do XX wieku, zachowane fosy obronne oraz kaplicę grobową z XIX w.,
- Roszczyce – barokowy kościół filialny p.w. NMP z 1659 roku, dwór z 1848 roku,
- Charbrowo – pałac z 1660 r., przebudowany w XIX w. i w 1900 r., grobowiec przy pałacu z pierwszej połowy XIX w., kościół p.w. św. Józefa Oblubieńca z 1669 r.,
- Zdrzewno – wiatrak murowany z 1765 r. przebudowany w drugiej połowie XIX w., pałac i park z 1856 r.,
- Białogarda – kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela z 1890 r., zachowane fragmenty wału z fosą grodziska księcia Racibora,
- Ulinia – zespół pałacowo-parkowy z 1924 r., stary cmentarz ewangelicki z końca XIX w.,
- Sarbsk – kościół parafialny p.w. św. Anny, budowany z kamienia, z 1925 r.,
- Szczenurze – dworek z 1882 r.,
- Wicko – dwór z XVII-XVIII w.
Dla turystów Gmina Wicko stwarza dogodne warunki i ogromne możliwości do wypoczynku. Do aktywnych form rekreacji, uprawianych na tym terenie, z pewnością zaliczyć można: windsurfing, kajakarstwo, jazdę konną czy też turystykę rowerową. Lubiącym wędrówki piesze oferujemy szlaki turystyczne: Łeba – Kluki, Łeba – Lębork oraz Ulinia – Latarnia morska Stilo. Wszystkim oczekującym mocnych wrażeń polecamy wycieczkę do Parku Dinozaurów w Nowęcinie. To magiczne miejsce położone jest na 20 ha w otoczeniu lasów, stawów, trzęsawisk i naturalnej przyrody. Dla rówieśników tematyki morskiej i oceanicznej proponujemy zwiedzenie Parku Rekreacyjno – Edukacyjnego Sea Park w Sarbsku. To pierwszy park w Polsce, w którym turyści mają niepowtarzalną okazję obejrzenia prehistorycznego oceanarium w 3D, zwiedzenia muzeum rękodzieła marynistycznego, uczestniczenia w karmieniu kotików amerykańskich i fok połączonym z ich treningiem, czy obejrzenia gigantycznych makiet zwierząt morskich. Niebawem czeka nas otwarcie kolejnych atrakcji: m. in. parku miniatur latarń morskich.