Trasa Paula Nipkowa

Zaczynamy przy bramie „Pierścienia Kaszubskiego” przy której jest parking dla samochodów osobowych i autokarów. Oznakowana jest tablicami w formie telewizora umieszczonymi na budynkach i w miejscach związanych z jego bytnością w Lęborku. Od jednej do drugiej tablicy prowadzą znaki w formie małych tabliczek mocowanych na słupach i drzewach.
Tablica nr 1 – Muzeum
Tu 22 sierpnia 1860 roku urodził się Paul Nipkow, syn Fryderyka Nipkowa i Teresy z domu Madalińskiej, nazwany „Ojcem Telewizji”. Wynalazł tzw ‘tarczę Nipkowa”, umożliwiającą przesyłanie obrazu na odległość i będącą podstawą tzw. Telewizji mechanicznej. W 1913 roku w miejscu rodzinnej kamienicy Nipkowów wybudowano ten wielorodzinny budynek.
Na trzecim piętrze w gabinecie znajduje się ekspozycja poświęcona wynalazcy przesyłania obrazu na odległość. Obecna technika przesyłania obrazu na odległośc to efekt pracy wielu zespołów naukowców, lecz pionierem tej techniki był Paul Nipkow. Skonstruował on urządzenie zwane tarczą lub dyskiem Nipkowa. Dwie tarcze obracające się równocześnie z otworami wykonanymi wzdłuż spiralnej linii, źródło światła i fotokomórka, która była cząstką światłoczułego selenu - to początek "mechanicznej" telewizji. Wynalazek doczekał się patentu w 1884 roku.

Tablica nr 2 - Szkoła Podstawowa nr 3
Budynek Progimnazjum z 1879 roku które ukończył Paul Nipkow. Po jego ukończeniu naukę kontynuował w Królewskim Gimnazjum w Wejherowie. Po zdaniu matury w 1882 roku studiował na uniwersytecie w Berlinie.

Tablica nr 3 - Szkoła ul. Reja
W tym miejscu znajdował się budynek Szkoły Elementarnej oddany do użytku w 1855roku, w której edukację rozpoczął młody Paul Nipkow. Budynek przestał istnieć w 1945 roku. Na jego miejscu obecnie znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Tablica nr 4 - Stary Browar
Wybudowany w roku 1898 browar, nawiązujący do średniowiecznej architektury obronnej, należał do znanych lęborskich przemysłowców Magdalińskich, z których wywodziła się Teresa, matka Paula Nipkowa. Brauerei Klosterbrauerei - Niemiecki "Browar Klasztorny". Założony został w roku 1857 przez Heinrich'a Magdalinskiego. Następnie w roku 1915 rodzina Magdalińskich zawarła spółkę z Lütcke i tak powstała nazwa "Klosterbrauerei Magdalinski & Lütcke". Tuż przed  IIWS, bo w roku 1938 browar znów powrócił do nazwy "Klosterbrauerei Heinrich Magdalinski". W roku 1945 browar widniał jako *offene Handelsgesellschaft* czyli jako spółka jawna. Po wojnie browar przejęły władze polskie i działał on pod nazwą Browar Lębork.  Na frontonie fresk przedstawiający Króla Chmielu i Browarnictwa Gabriniusa.  Obecnie obiekt biurowo-handlowo-usługowy. W dawnej słodowni przychodnia lekarska. Piwa browaru Magdalińskich to: Klasztorne (jasne; ciemne; pilzneńskie;) oraz ekstra mocny Klasztorny Kozioł.

Tablica nr 5 – Kaplica były cmentarz
Na terenie tego parku (obecnie im. M Michalskiego). Do lat 60tych XX wieku był cmentarz ewangelicki, na którym spoczęli rodzice Paula Nipkowa – Fryderyk i Teresa. Grobowiec rodziny Nipkow nie zachował się.

Tablica nr 6 -  ul. Targowa
Ulica Targowa nosiła nazwę Nipkowstrasse jeszcze za życia wynalazcy. 2 maja 1937 roku Paul Nipkow otrzymał honorowe obywatelstwo rodzinnego miasta Lauenburga, dzisiejszego Lęborka, które Ojciec Telewizji nazwał „miastem nieutulonej tęsknoty”

Razem 2800 metrów

http://maps.google.pl/maps/ms?msid=208012352585609547321.0004b726c1276888ae711&msa=0