Łeba

Łeba to przepiękne miasto turystyczne na polskim wybrzeżu. Położona pomiędzy dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko u ujścia rzeki Łeba do morza, w bliskim sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, zajmuje powierzchnię 15 km2 i liczy niespełna 4.000 mieszkańców związanych głównie z rybołówstwem i turystyką. Nadmorskie położenie, otoczenie jezior i lasów sosnowych oraz zdrowy mikroklimat sprawiają, że znana jest przez turystów nie tylko w Polsce, nazywana „Perłą Bałtyku”, a przez niektórych okrzyknięta nawet „Letnią Stolicą Polski”.

Przebywającym tu turystom oferuje: luksusowe hotele, ośrodki wypoczynkowe, przytulne pensjonaty, kwatery prywatne. Dla lubiących obcować bliżej z naturą - campingi i pola namiotowe. Zróżnicowana baza turystyczna ma sprawić, że każdy może tu wypocząć zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.

Wybudowany w 1998 roku ze środków funduszu PHARE i miasta Port jachtowy – marina może przyjąć ponad 120 jednostek różnych klas, w tym jachty żaglowe o długości do 18 m i motorowe do długości 24 m. Miejsca postojowe umożliwiają skorzystanie z przyłączy wody i energii elektrycznej oraz pełnej obsługi żeglarzy.

Łeba nie posiada wielu zabytków, ale istniejące swoją atrakcyjnością równoważą braki ilościowe. Należą do nich:

 • rybacki kościół p.w. Wniebowzięcia NMP pochodzący z 1683 roku z wieżą z 1763 roku,
 • ruiny gotyckiego kościoła św. Mikołaja,
 • domy rybackie z XIX w.,
 • hotel Neptun – dawny dom zdrojowy z początków XX wieku.

Turyści odwiedzający miasto mają wiele możliwości spędzenia wolnego czasu:

 • wyprawy na ruchome wydmy, do Słowińskiego Parku Narodowego,
 • zwiedzanie wyrzutni rakiet Rheintochter, Rheinbote,
 • rejsy wycieczkowe po morzu i jeziorze,
 • spacery „Aleją Prezydentów”,
 • przejażdżki konne i bryczkami,
 • przejażdżki bajkową kolejką, rowerami,
 • spektakle filmowe i teatralne, festyny,
 • wędkarstwo morskie,
 • pływanie kajakami, rowerami wodnymi, windsurfing,
 • korty tenisowe i wiele innych atrakcji.

Z myślą o miłośnikach turystyki pieszej przygotowano szlaki turystyczne:

Czerwony z Łeby do Rowów, długości 40 km, biegnący przez ruchome wydmy oraz wzdłuż północnego brzegu jeziora Gardno, Żółty z Łeby do Gardny Wielkiej, długości 40 km, biegnący wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Łebsko do Żarnowskiej, dalej przez wieś: Gać, Izbicę, Kluki, Smołdzino, oraz wzdłuż Góry Rowokół do wsi Gardna Wielka, Zielony, długości 17 km, biegnący przez: plażę z Łeby, Wydmę Łącką, Górę Łącką i Rąbkę do Łeby.

Wypoczynek w Łebie to również możliwość korzystania z uroków Słowińskiego Parku Narodowego, który jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce, ujętym na liście parków o znaczeniu międzynarodowym. Niepowtarzalne wartości przyrodnicze sprawiły, że w 1977 r. SPN został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Obszar parku o powierzchni 32.744,03 ha charakteryzuje środowisko lądowe i morskie, lasy i torfowiska stwarzające świetne warunki dla rozwoju fauny i flory. Występują tu najrozmaitsze gatunki ssaków, ponad 200 gatunków ptaków i rzadkie okazy roślin. Na terenie rezerwatu można spotkać orła bielika, bociana czarnego, kruka, borsuka. Przez teren parku przebiegają cztery specjalnie oznakowane ścieżki dydaktyczne i trzy szlaki turystyczne: czerwony, żółty, zielony. Obok SPN i szerokich piaszczystych plaż występują największe w Europie strome zbocza ruchomych wydm rozciągniętych nad Bałtykiem, które powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie. Przesuwające się z szybkością 3-15 m rocznie piaski usypują wzgórza o wysokości od 30-40 m i zasypują wszystko co znajdzie się na ich drodze, tworząc w wielu miejscach Mierzei Łebskiej martwy las.

Łeba
Łeba
Łeba
Łeba