Zagrożenia w podróży okresu letniego

Zagrożenia występujące w podróży podczas okresu letniego

Zazwyczaj podczas gorączki związanej z wyjazdem wakacyjnym, który planowaliśmy od dłuższego czasu bardzo ogólnikowo zwracamy uwagę na kwestie najważniejsze, a więc bezpieczeństwo podróży oraz prawidłowe zabezpieczenie domu bądź mieszkania przed możliwością okradzenia go przez niechcianych gości. Aby z czystym i spokojnym sumieniem wyjechać na upragnione wakacje i rozkoszować się tylko i wyłącznie zasłużonym wakacyjnym odpoczynkiem należy więc pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach. Oto kilka najczęściej pojawiających się zagrożeń związanych z podróżowaniem przy pomocy środków transportu publicznego w okresie wakacyjnym i kilka sposobów na uniknięcie kłopotliwych sytuacji.

Podstawową kwestią jest to, aby przed wyruszeniem w podróż dokładnie sprawdzić, czy nasze mieszkanie bądź dom jest zabezpieczone przed włamaniem, gdyż może się okazać iż po powrocie z wymarzonych wakacji możemy się nieprzyjemnie rozczarować i np. pożegnać się z połową wyposażenia naszego lokum. Aby uniknąć tej kłopotliwej sytuacji należy dokładnie pozamykać wszystkie drzwi i dodatkowo jeszcze sprawdzić, czy aby na pewno są dobrze zamknięte. Dodatkowo należy pamiętać także o zamknięciu garażu i furtek (bram wejściowych) na posesję. Kwestią podstawową jest także pozamykanie wszystkich okien w sposób uniemożliwiający ich otwarcie przez potencjalnego włamywacza. Ważne jest także zasłonięcie firan bądź żaluzji czy rolet, gdyż takie działanie utrudnia identyfikację wnętrza domu bądź mieszkania znajdującego się na niższych piętrach. Pamiętajmy też aby wszelkie cenniejsze przedmioty (laptop, telefony komórkowe, zegarki, biżuteria, dokumenty) pochować i nie trzymać ich na widoku, gdyż mogą w negatywny sposób przyciągać uwagę.

Bardzo ważne jest także aby dokładnie sprawdzić, czy rozłączyliśmy wszelkie urządzenia RTV bądź AGD z gniazdek, gdyż np. na wypadek wystąpienia burzy może nastąpić awaria wspomnianych urządzeń nierzadko powodując także pożar.

Pamiętajmy także, aby zamknąć źródło wody oraz ewentualnie gazu tak aby całkowicie odciąć ich dopływ w przypadku naszej dłuższej nieobecności. Jeśli mamy osobę, której możemy powierzyć opiekę nad naszym domem bądź mieszkaniem podczas naszej nieobecności możemy ją o to poprosić. Taka osoba może np. sprawdzać co 2-3 dni czy nic się nie wydarzyło, albo ewentualnie popytać mieszkających w okolicy sąsiadów czy nie zauważyli niczego podejrzanego podczas naszej nieobecności.

Niezwykle ważne jest także sprawdzenie wiarygodności biura podróży i oferty wakacyjnej, z której chcemy skorzystać podczas urlopu. Najlepiej korzystać z usług znanych i wiodących przedsiębiorstw turystycznych, zarejestrowanych w Polskiej Izbie Turystyki. Oczywiście równie ważne jest posiadanie aktualnego paszportu i dowodu tożsamości niezbędnego w wielu krajach będących przeznaczeniem podróży.

Po wykonaniu wszelkich czynności opisanych powyżej w końcu możemy udać się na zasłużony wakacyjny odpoczynek w wymarzone miejsce. Niezależnie od preferowanego środka transportu (samolot, pociąg, autobus) najlepiej wyjechać na dworzec ze sporym zapasem tak, aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z dojazdem. Gdy wyjedziemy za późno może się okazać, że nasz środek transportu właśnie odjechał i musimy przeczekać na poczekalniach. Poza tym ciężko przewidzieć jaka będzie sytuacja na drogach, gdyż np. może się okazać, iż w dniu, w którym wyjeżdżamy miasto jest zakorkowane i dojazd do lotniska/dworca zajmuje więcej czasu niż zazwyczaj. W przypadku podróży lotniczej najlepiej jest zjawić się na około 2h przed planowanym odlotem, gdyż w okresie wakacyjnym odprawy mogą nas przyprawić o ból głowy, dobrze więc być na miejscu odpowiednio wcześniej.

Ważne jest także, aby w przypadku podróży lotniczej upewnić się (to najlepiej zrobić jeszcze w domu), czy nie zabieramy ze sobą przedmiotów niebezpiecznych, bądź takich których używanie bądź posiadanie na pokładzie samolotu jest niedozwolone. W tym celu na pewno pomoże nam lista przedmiotów zakazanych w bagażu podręcznym i rejestrowanym.

Jednym z podstawowych zagrożeń związanych z podróżowaniem i to nie tylko w okresie wakacyjnym jest niebezpieczeństwo występowania kradzieży (w okresie wakacyjnym jednak zjawisko to przybiera na sile). Aby uniknąć kradzieży należy więc zachować szczególną ostrożność w miejscach gdzie występują duże skupiska ludzi (dworce, przystanki autobusowe). Bardzo ważne jest aby zwracać uwagę na swój bagaż także podczas wsiadania czy wysiadania do środków komunikacji zbiorowej, gdyż w dużym tłoku łatwiej o kradzież, wystarczy kilka sekund a może się okazać, że po wyjściu z autobusu lub pociągu nie mamy już np. portfela czy telefonu. Oczywiście nigdy nie można mieć pewności co do takich nieprzyjemnych sytuacji, gdyż mogą one spotkać każdego, trzeba więc się do nich odpowiednio przygotować poprzez minimalizację ryzyka związanego z kradzieżą. W tym celu należy:

 
  • Nosić przy sobie tylko niezbędną sumę pieniędzy, gdyż w przypadku kradzieży np. portfela tracimy tylko niewielką część.
  • Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży plecaki, torebki starajmy się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie, to pozwoli nam na ciągłą obserwację podręcznego bagażu i na pewno nieco zniechęci niejednego kieszonkowca. Pamiętajmy także aby w miarę naszych możliwości unikać zatłoczonych miejsc.
  • Cenne przedmioty, pieniądze, czeki podróżne, dokumenty przechowujemy zawsze w bezpiecznych miejscach, zaś jeżeli zabieramy ze sobą większą ilość pieniędzy pamiętajmy, aby nie trzymać jej w jednym miejscu.
  • Pamiętajmy, aby zachować szczególną ostrożność na dworcach autobusowych, gdzie zazwyczaj występuje duży tłok. W takich miejscach łatwo możemy stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.
  • Podróżując autokarem pamiętajmy, aby w trakcie przerw w podróży i postojów unikać znacznego oddalania się od autokaru.
  • Aby zminimalizować ryzyko kradzieży, nie pozostawiajmy swojego bagażu bez opieki, a zwłaszcza torebki bądź nesesery czy walizki.
  • Jeśli zauważymy na dworcu czy lotnisku pozostawiony bagaż powinniśmy ten fakt zgłosić, gdyż w ten sposób możemy przyczynić się do jego odnalezienia.
  • Zwracajmy także baczną uwagę na podręczny bagaż podróżny w szczególności podczas podróży nocą. Pamiętajmy ponadto aby podróżując koleją unikać pustych przedziałów. Starajmy się także nie spać w trakcie podróży.
  • Jeśli podróżujemy samolotem to powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa (umieszczona jest ona w kieszeni poprzedzającego fotelu) i uważnie wysłuchać prezentowanych przez personel pokładowy zasad bezpiecznego zachowania i zasad postępowania na wypadek nagłego zdarzenia.
  • Powinniśmy także zwrócić uwagę na umiejscowienie miejsc awaryjnych w samolocie.
  • W przypadku, gdy zauważymy jakiegokolwiek niepokojące zjawiska, bezzwłocznie musimy poinformować o tym personel pokładowy.
  • W przypadku wystąpienia zagrożenia nie panikujmy, lecz pamiętajmy o tym, aby dokładnie wypełniaj polecenia stewardessy.
  • Podróżując pociągiem pamiętajmy, że gdy zaobserwujemy podejrzanie zachowujące się osoby, powinniśmy o tym fakcie jak najszybciej poinformować obsługę pociągu.
  • Jeżeli zorientujemy się, że podczas podróży skradziono nam dokumenty, gotówkę bądź inne należące do nas przedmioty, powinniśmy jak najszybciej powiadomić o tym fakcie najbliższą jednostkę policji.
 

Stosując się do opisanych wyżej zasad możemy być niemal pewni, iż uda nam się zminimalizować ryzyko związane z wakacyjnym wyjazdem. Nie będziemy musieli martwić się o pozostawiony w domu dobytek, zaś podróż niezależnie od preferowanego środka transportu i miejsca planowanego wyjazdu upłynie nam szybko i przyjemnie, a co najważniejsze bez dodatkowych atrakcji i przykrych niespodzianek. My zaś w pełni będziemy mogli nacieszyć się zasłużonym odpoczynkiem na wymarzonych wakacjach.

 

Jak przygotować samochód do trasy, o czym pamiętać, co warto zabrać ze sobą

Atlas, mapa drogowa i nawigacja satelitarna - to nie wszystko, co może przydać się w drodze. Są sprawy dużo ważniejsze, np. odpowiednie ciśnienie w oponach, idealny stan koła zapasowego, właściwy poziom płynu hamulcowego, płynu do wspomagania i do spryskiwaczy. Niezbędne są też apteczka, gaśnica, linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy i odblaskowa kamizelka. Na wypadek konieczności wymiany koła, warto również mieć podnośnik i klucze.

Jeśli twoje auto ma duży przebieg, przed podróżą trzeba chłodno ocenić prawdopodobieństwo różnych awarii. Prosta konserwacja niektórych elementów wystarczy, żeby samochód przetrwał kolejną długą trasę. Uwaga! Nie zapomnij o kontroli poziomu oleju silnikowego, jego dolaniu lub wymianie i ewentualnie wymianie filtra.

Bezpieczeństwo jazdy w dużej mierze zależy od stanu opon. Zanim więc wyruszysz w podróż, sprawdź koniecznie ciśnienie oraz głębokość bieżnika. Jeśli wybierzesz się w podróż na oponach niedopompowanych, istnieje ryzyko, że przy dużej prędkości ich nadmierne przegrzanie doprowadzi do wystrzału. Poziom ciśnienia możesz sprawdzić samodzielnie, opierając się na informacjach z instrukcji pojazdu, znajdującej się zwykle na klapce wlewu paliwa lub na naklejce przy drzwiach. Najlepiej skontrolować je na dwa tygodnie przed podróżą, a po tygodniu sprawdzić dla pewności jeszcze raz. Jeśli w ciągu tygodnia ciśnienie uległo zmianie, to znak, że po diagnozę należy udać się do wulkanizatora.

W przypadku kontroli głębokości bieżnika wypróbuj sposób na dwugroszówkę. Monetę dwugroszową wsuń w rowek bieżnika, koroną orzełka w dół. Krytyczny poziom letniego bieżnika - poniżej 3 mm - jest wtedy, kiedy widać całą koronę.

Chcąc zużyć jak najmniej paliwa, zadbaj o stan filtra powietrza. Pamiętaj, żeby wymieniać go zawsze po przejechaniu 15 tysięcy km. Kontrolę stanu amortyzatorów powierz specjaliście. Ocena ich skuteczności tłumienia zalecana jest co 20 tysięcy km.

W trakcie długiej letniej podróży bardzo ważna jest sprawność wentylacji i klimatyzacji. Kontroli poddaj filtr kabinowy uniemożliwiający zanieczyszczeniom przedostanie się do wnętrza samochodu oraz stan klimatyzacji. Być może przed wyjazdem będzie wymagała odgrzybienia. Z klimatyzacji korzystaj umiejętnie, np. nie uruchamiaj jej w rozgrzanym na słońcu samochodzie. Zrób to dopiero, gdy pojazd się przewietrzy. Takie działanie ma wpływ na zużycie paliwa.

Dla bezpieczeństwa podróżnych nie możesz zapomnieć też o sprawności układu hamulcowego.

Ustalając trasę przejazdu, wybieraj główne, dobrze oznakowane drogi, przy których znajdują się stacje benzynowe, parkingi i miejsca, gdzie można coś przekąsić i odpocząć. Ze względu na bezpieczeństwo na postoje wybieraj miejsca z dużą liczbą ludzi, najlepiej stacje benzynowe. Unikaj, zwłaszcza nocą, postojów na dziko, np. na leśnych parkingach czy w innych odludnych miejscach.

Pamiętaj, że za kółkiem trzeba być wypoczętym, a podczas jazdy należy robić odpowiednio długie przerwy. Kampania edukacyjna ORLEN Bezpieczne Drogi, propagująca zasadę zatrzymywania się co dwie godziny i odpoczynku przez co najmniej 20 minut podczas podróży, jest zawsze na czasie. Dogodnym miejscem na taką przerwę są czynne całą dobę kąciki gastronomiczne Stop Cafe na stacjach ORLEN, słynące ze świeżo zmielonej kawy z ekspresu ciśnieniowego.

W czasie krótkiej przerwy w podróży można tam też, niezależnie od pory dnia, posilić się gorącym panini, czy hot dogami.

Jazda przeładowanym autem, wedle przepisów ruchu drogowego w Polsce, grozi mandatem. Przeładowany samochód to również wydłużony czas hamowania auta, utrudnienia w prowadzeniu pojazdu, niebezpieczeństwo nagłego uszkodzenia zawieszenia oraz wzrost zużycia paliwa. Załadowanie auta bagażami powinno również odbyć się w przemyślany sposób. Pamiętajmy, aby układać bagaże od najcięższych i największych tak, aby ważące najwięcej obiekty umieszczać jak najniżej i najbliżej środka auta. Jeśli mamy do czynienia z autem typu kombi, warto je wyposażyć w siatkę lub kratkę oddzielającą przestrzeń bagażową.

Wyjeżdżając za granicę, posiadacz pojazdu powinien mieć aktualne ubezpieczenie OC. W razie jakiegoś zdarzenia ochroni go ono przed finansowymi konsekwencjami uszkodzenia zdrowia lub mienia osób trzecich. Czasem krajowe ubezpieczenie OC może nie wystarczyć. W przypadku podróży do krajów, które nie podpisały Porozumienia Wielostronnego, potrzebna jest Zielona Karta.

(Źródło: źródło 1, źródło 2)

 

Zagrożenia w podróży okresu