Biskupie błogosławieństwo na nowy rok

Utworzono: 19-01-2023

Z duszpasterską wizytą kolędową lęborskie starostwo odwiedził biskup pelpliński ks. dr Ryszard Kasyna. W spotkaniu połączonym z błogosławieństwem na rozpoczynający się rok uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele życia politycznego regionu, pracownicy starostwa i powiatowych jednostek organizacyjnych.

O błogosławieństwo dla mieszkańców powiatu poprosił ks. biskupa Mirosław Tandek – przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego. – Na co dzień widzimy, że obecny czas jest czasem trudnym, nacechowanym niepokojami i widmem wojny tuż za naszymi granicami. Dlatego tak ważne jest tworzenie dobra, które łączy nas wszystkich - mówił Mirosław TandekJako samorządowcy skupiamy się na służbie wspólnocie mieszkańców powiatu, by zabezpieczyć jej potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne. Ufamy, że obecność ks. biskupa wśród nas przyczyni się na drodze do budowania wśród nas żywego kościoła. Aby sprostać niełatwym wyzwaniom, potrzebujemy duchowej siły, która wesprze nas we współpracy na rzecz dobra człowieka, rodziny i narodu.

Ks. bp Ryszard Kasyna odniósł się do symbolicznej odnowy serc i ludzkiego wnętrza, jako elementu służącego życiu w pokoju i umiejętności dzielenia się tym pokojem z ludźmi spotykanymi na życiowej drodze. - Czas świąteczno-noworoczny to dobry czas, by odświeżyć nie tylko swoje domy i mieszkania, ale przede wszystkim swoje serce, by pokój był naszym udziałem. To czas, kiedy również pytamy o sens tego, co jest naszym udziałem – jaki jest sens życia, dlaczego kocham, cierpię, dlaczego umrę – mówił ks. dr Ryszard Kasyna, biskup pelpliński – Wiele odpowiedzi na najważniejsze pytania niesie miłość Boża, na którą powinniśmy być otwarci, podobnie jak na drugiego człowieka. Grudzień i styczeń to nie tylko czas zimowy, ale również czas miłości, szczególnej miłości boskiej, która nie stawia warunków i świadomości, że Bóg jest blisko.

O potrzebie budowania pozytywnych relacji z innymi ludźmi oraz dbania o to, co najważniejsze – wartości życia rodzinnego, mówiła Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski, dziękując za błogosławieństwo i składając życzenia obecnym na uroczystości i wszystkim mieszkańcom powiatu. – Życzę wszystkim roku bez trosk i zmartwień, życia w zdrowiu, miłości, przyjaźni i szczęściu – mówiła starosta Alicja Zajączkowska.

W kolędowym spotkaniu, oprócz władz Powiatu Lęborskiego, uczestniczyli przedstawiciele gmin i miast z terenu powiatu: Jerzy Bańka – wójt Cewic, Zdzisław Chojnacki – wójt Nowej Wsi Lęborskiej, Agnieszka Wolańska – zastępca wójta Wicka, a także Andrzej Strzechmiński – burmistrz Łeby i Jarosław Litwin – przewodniczący Rady Miejskiej Lęborka. Wśród uczestników kolędowego spotkania obecna była także radna Sejmiku Województwa Pomorskiego – Mirosława Kaczyńska.

Wspólne kolędowanie odbyło się również w wymiarze artystycznym. Kolędy w nowych aranżacjach zaprezentowała grupa wokalna „Voice Steps (Roksana Baranowska, Maja Łukaszuk, Natalia Czaja) z Młodzieżowego Domu Kultury wraz z instruktorami: Oliwią Stromską i Sylwestrem Kustuszem.