• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Boisko przy PCE przekazane do użytku

- Ten obiekt jest dla was. Niech wam pomaga w sięganiu po coraz lepsze sportowe wyniki, niech będzie miejscem przyjemnej rekreacji i wypoczynku, centrum pozytywnej sportowej energii, skupiającym wiele sportowych emocji – mówiła podczas uroczystości przekazania obiektu szkolnej społeczności Alicja Zajączkowska, Starostwa Lęborski. W uroczystości, która odbyła się 2 września, formalnie inaugurując rok szkolny, staroście towarzyszył Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski.

Boisko przy PCE przekazane zostało do użytku na 2 miesiące przed planowanym terminem, który wstępnie określony został na koniec października. To zasługa sprawnego działania firmy realizującej inwestycję oaz wyjątkowo dobrych warunków pogodowych, sprzyjających robotom budowlanym. W połowie sierpnia br. obiekt przeszedł z powodzeniem odbiór techniczny. Wykonawcą obiektu była, wyłoniona w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, firma „Elsik” Sp. z o.o. z Lniska koło Żukowa. Na realizację projektu „Budowa boiska sportowo-rekreacyjnego przy Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Lęborku” Powiat Lęborski wyasygnował z własnego budżetu kwotę 205 tys. zł. Kolejne 200 tys. pochodziło z Budżetu Obywatelskiego, zarządzanego przez Miasto Lębork. Podczas przekazania obiektu do użytku obecny był Witold Namyślak, Burmistrz Miasta Lęborka, odpowiedzialny za realizację Budżetu Obywatelskiego, który wspólnie ze Starostą Lęborskim, dyrektorem PCE i przedstawicielką uczniowskiej społeczności, przeciął symboliczną wstęgę. Warto dodać, że mieszkańcy Lęborka w głosowaniu nad projektami, na tę inwestycję oddali prawie trzykrotnie więcej głosów od minimalnej wymaganej liczby. – To dzięki zaangażowaniu lęborczan - przyjaciół naszej szkoły, którzy nasz projekt poparli oraz wsparciu Starostwa Powiatowego, mogliśmy to zamierzenie zrealizować – mówił Artur Obolewski, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacyjnego – Docelowo będzie to z korzyścią dla uczniów, ale także okolicznych mieszkańców, ponieważ obiekt będzie miał otwartą formułę.
Oddanie boiska do użytku, to tylko część zamierzeń dyrekcji PCE w zakresie rozwoju infrastruktury sportowej szkoły. Wkrótce na przyległym terenie zainstalowanych zostanie 9 urządzeń Otwartej Strefy Aktywności, czyli tzw. „siłownia pod chmurką”. Ta część inwestycji będzie kosztowała prawie 53,5 tys. zł, z czego 25 tys. ma wyłożyć Ministerstwo Sportu i Turystyki, co stanowi maksymalną wartość dofinansowania do tego typu projektów. Wraz z OSA pojawią się elementy małej infrastruktury, czyli tzw. „strefa relaksu” ze stołami do gier, ławkami i stojakami na rowery. To będzie doskonałe uzupełnienie liczącego 1.100 m2 obiektu wielofunkcyjnego, mieszczącego w sobie (w zależności od konfiguracji) – 5 boisk: do piłki ręcznej i po 2 do siatkówki i koszykówki. – Wiem, że zarówno młodzież PCE, jak i dyrekcja szkoły od dawna zabiegali o taki obiekt – mówi Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski – Niezmiernie się cieszę, że dzięki doskonałej współpracy pomiędzy miejskim Budżetem Obywatelskim i Powiatem Lęborskim udało się to przedsięwzięcie wykonać, na dodatek w rekordowo krótkim czasie, który umożliwił rozpoczęcie zajęć sportowych na tym boisku wraz z początkiem roku szkolnego.
Do pełni szczęścia zabrakło tylko bieżni wokół nowego boiska z zeskocznią do skoku w dal. – Jak widać, miejsca mamy tu pod dostatkiem i taki był też plan, żeby znów wystartować z projektem w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, co też uczyniliśmy, aby obiekt ten stał się w pełni kompletny – mówi A. Obolewski.
Niestety, w odbywającym się w tym roku głosowaniu nad przyszłorocznym budżetem, projekt nie uzyskał wymaganej ilości głosów. Nie mniej, ani dyrekcja, ani uczniowie  nie tracą nadziei, że w niezbyt odległej perspektywie czasowej uda się i tę inwestycję przeprowadzić. W PCE uczy się aktualnie blisko 800 uczniów, którymi opiekuje się blisko 70 nauczycieli różnych specjalności, w tym także przedmiotów zawodowych. Szkoła jest niezwykle zróżnicowana pod względem profilowym oraz struktury wiekowej uczniów, ponieważ również prowadzi kształcenie osób dorosłych.