Doskonała dożynkowa zabawa

Utworzono: 14-09-2021

W Cewicach odbyły się XXI Dożynki Powiatowe, podsumowujące tegoroczne rolnicze plony. Pierwsza po pandemicznych ograniczeniach zabawa zrealizowana z takim rozmachem zgromadziła wielu uczestników, wystawców i wykonawców. A działo się tego dnia wiele.

Dożynkową zabawę poprzedziły dziękczynne uroczystości kościelne w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Cewicach i poświęcenie kapliczki na tyłach kościoła, której patronuje Matka Boża i bł. Stefan Kardynał Wyszyński. Wiele odniesień do znaczenia i szacunku dla rolniczego trudu padło podczas okolicznościowego kazania: – Każda praca, czy to rolnika, czy jakakolwiek inna praca ma duże znaczenie i powinna być wykonywana z miłości do drugiego człowieka. Służmy sobie wzajemnie. Nie zabrakło także odniesień do słów papieża Jana Pawła II, który w Niepokalanowie w 1983 r. podkreślił szczególne znaczenie pracy rolników: „Wam w szczególny sposób powierzył Stwórca wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie, by były dla wszystkich pokarmem. Rodzi ta ziemia „cierń i oset”, ale dzięki waszej pracy ma rodzić pokarm, ma przynosić chleb dla człowieka. To jest szczególnym źródłem godności pracy na roli. Waszej godności. Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie — jak u dobrego gospodarza — miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją.”

Po mszy dożynkowy korowód, prowadzony przez Orkiestrę Dętą „Ziemia Lęborska” przemaszerował na stadion KS „Leśnik”. Doskonała pogoda sprawiła, że nie tylko mieszkańcy Cewic, ale przyjezdni z różnych innych części powiatu, postanowili spędzić niedzielne popołudnie na dożynkowej zabawie. Wiele odniesień do ciężkiej pracy na roli znalazło się również w wystąpieniu Alicji Zajączkowskiej – Starosty Lęborskiego. - Ziemia rodzi, ziemia karmi, a należycie uprawiana jest żywicielką przez lata. Jest również źródłem utrzymania osób pracujących na roli – mówiła starosta Alicja Zajączkowska - Rolnikom, pracownikom przetwórstwa rolno-spożywczego oraz tym, którzy pracują w instytucjach obsługi rolnictwa, dziękuję za tegoroczne plony i ten symboliczny bochen chleba, przygotowanych przez  starostów dożynek – państwa Ewelina i Michał Garscy. Mam nadzieję, że tego chleba nikomu nie zabraknie, a w wymiarze symbolicznym stanie się on spoiwem łączącym nas wszystkich wokół wspólnych i istotnych spraw dla naszej społeczności.

Życzenia rolnikom przekazali również parlamentarzyści, samorządowcy, działacze społeczni oraz osoby związane z obsługą rolnictwa. Za rolniczy trud dziękował senator Kazimierz Kleina, posłowie na Sejm: Henryka Krzywonos-Strycharska, Kazimierz Plotzke i reprezentujący posła Piotra Müllera Marcin Brodalski. Wśród gości znalazły się radne Sejmiku Województwa Pomorskiego: Iwona Mielewczyk i Mirosława Kaczyńska. Swoją reprezentację samorządową miały również miasta i gminy powiatu w osobach: Witolda Namyślaka – burmistrza Lęborka, Krzysztofa Króla – zastępcy burmistrza Łeby, Dariusza Waleśkiewicza – wójta Gminy Wicko oraz Katarzyny Kręcisz i Romana Downara-Zapolskiego, wiceprzewodniczących rady gminy Nowa Wieś Lęborska. Wraz z gospodarzem miejsca organizacji dożynek – wójtem Gminy Cewice Jerzym Bańką wystąpił Wiesław Keller – przewodniczący Rady Gminy Cewice. Drugiemu współorganizatorowi Święta Plonów – Staroście Lęborskiemu towarzyszyli reprezentujący Powiat Lęborski: Edmund Głombiewski – Wicestarosta Lęborski i przewodniczący Rady powiatu Lęborskiego – Zdzisław Chojnacki, który tym razem reprezentował również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wystąpienia gości i gospodarzy zakończył koncert Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska” i pokazy mażoretek. Później na scenie działo się jeszcze więcej. Były prezentacje wokalistek z Młodzieżowego Domu Kultury, ćwiczący warsztat woklany pod kierunkiem Oliwii Stromskiej i Sylwestra Kustusza. Zagrali trębacze z Państwowej Szkoły Muzycznej w Lęborku, akordeonista Damian Penkowski oraz orkiestra kameralna z wokalistką Magdaleną Waleśkiewicz. Zespół Regionalny „Frantówka” zaprezentował mini spektakl „Ożniwiny”, którym wciągnął do wspólnej zabawy dożynkową publiczność. „Kwiaty Jesieni”, „Mareszki”, „Levino”, Chór Gminy Cewice, wokaliści ze Studia Nagrań we Nowej Wsi Lęborskiej – zaprezentowali tak różnorodny repertuar, że każdy mógł znaleźć dla siebie coś, co zaspokajało muzyczne gusta. Przez dożynkową scenę przewinęli się tego dnia najlepsi wykonawcy z Nowej Wsi, Lęborka, Cewic i Wicka. Grupy taneczne prowadzone przez Piotra Zagrodnika w Studiu Tańca „Bravo” zaprezentowały niezwykle żywiołowe układy hip-hopowe. Można też było zadbać o zdrowie i zaszczepić się przeciw Covid-19, korzystając z możliwości zaparkowanego na dożynkowym terenie szczepibusa lub wesprzeć szczytny cel, wpłacając datek na budowę Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego, którego wolontariusze krążyli wśród gości dożynkowych. Głodni mogli posilić się doskonałą grochówką przygotowaną przez Andrzeja Florczyka i strażaków z Pogorszewa. Chętni mogli zakupić potrawy z grilla, albo cukrową watę, a także przeróżne gadżety, nieodłączne podczas plenerowych imprez.

Ważnym elementem każdych dożynek jest konkurs dożynkowych wieńców. W tym roku najlepsze okazały się sołectwa Gminy Wicko, choć komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, bo każdy z wieńców był wykonany perfekcyjnie.

Wieczorem – amatorzy sportów siłowych mogli zmierzyć się w siłowaniu na rękę „Mocarz Dożynkowy”, które poprowadziła firma Organizacja Imprez „Ligo”. W turnieju rozegrano dwie kategorie otwarte – dla pań i dla panów. Zamiast fajerwerków na koniec imprezy, zaprezentowany został o wiele bezpieczniejszy i bardziej widowiskowy pokaz laserowy na nocnym niebie. Tuż potem do posłuchania i do tańca zagrał zespół „Mover”.

 

Obszerna fotorelacja z imprezy na facebooku Powiatu Lęborskiego.