Dron przydatny służbom i samorządowcom

Utworzono: 15-04-2025

O przydatności specjalistycznego drona w realizacji bieżących zadań związanych z sytuacjami kryzysowymi i monitoringiem parametrów środowiskowych przekonali się uczestnicy prezentacji urządzenia, która zorganizowana została w lęborskim starostwie.

Zastosowań tego nowoczesnego sprzętu jest niezliczona ilość. Wszystko zależy od wyposażenia urządzenia w odpowiednie czujniki i oprogramowania.

W teoretycznej części spotkania informacyjnego, przedstawiciele firmy prezentujący możliwości drona omówili parametry techniczne urządzenia, możliwe wyposażenie i mobilność operacyjną. Wśród najważniejszych zalet, związanych z zakresem działalności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, znalazły się działania w ramach zarządzania kryzysowego, wsparcie akcji ratowniczo-gaśniczych, poszukiwanie osób zaginionych – również te prowadzone w trudno dostępnym terenie oraz bieżące monitorowanie możliwych zagrożeń naturalnych i technologicznych.

Sprzęt umożliwia szybkie pozyskiwanie danych obrazowych i ocenę sytuacji w terenie. W zależności od zastosowanych czujników, dron może pomóc w wykonaniu wstępnej analizy jakości powietrza w rejonach pożarów, katastrof chemicznych, ale również może ułatwić identyfikację w dymie etanolu, amoniaku czy formaldehydu oraz pomiar stężenia pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 i PM1. Otrzymane dane mogą ułatwić identyfikację przypadków spalania odpadów i innych niskojakościowych paliw, co stanowi wsparcie w działaniach antysmogowych.

Dzięki dużej mobilności i precyzji obrazowania, dron może być również przydatny do np. inwentaryzacji infrastruktury drogowej i uzyskania danych w wersji wektorowej (krawędzie, szerokość dróg i pasów ruchu, poziomych znaków drogowych, oznaczenia linii, słupów czy sygnalizacji świetlnej, latarni i reklam w pasie drogowym) w formie przygotowanej do dalszego przetwarzania cyfrowego i generowania potrzebnych raportów.

Nie do przecenienia jest jednak wsparcie drona w akacjach ratowniczych, stąd też liczny udział w prezentacji przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej. Wspólnie ze Starostą Lęborskim Tomaszem Litwinem prezentację obserwowali również naczelnicy i pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Geodezji i Referatu Bezpieczeństwa, który zorganizował pokaz możliwości latającego bezzałogowca. Obecność dyrekcji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej potwierdza przydatność zaprezentowanego sprzętu również działaniach Sanepidu.

Po teoretycznym omówieniu możliwości urządzenia, zorganizowany został pokaz w terenie. Obejmował start i lot patrolowy z transmisją obrazu na żywo, prezentację systemów nawigacyjnych i obserwacyjnych oraz demonstrację pomiarów środowiskowych.