Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia

Utworzono: 07-04-2021

„Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne!” – takie hasło zostało nadane tegorocznym obchodom Światowego Dnia Zdrowia, odbywającym się w niełatwym czasie pandemii. To dzięki zaangażowaniu wszystkich medyków, pomimo strat i tragedii, możemy mieć nadzieję i liczyć na realną pomoc.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie 7 kwietnia, od 1950 roku w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Corocznie święto zyskuje motyw przewodni, odpowiadający priorytetowym obszarom problemów w zakresie zdrowia publicznego. Rok wcześniej tematem głównym było: „Docenienie roli pielęgniarek i położnych”. Święto rozpoczyna Miesiąc Zdrowia.

W tym roku przewodni motyw święta związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Obecna sytuacja epidemiologiczna, podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, potrzebę powszechnego dostępu do leczenia, a przede wszystkim uwydatnia rolę personelu medycznego w czasie pandemii

,,Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym” – głosi filozoficzna myśl Arthura Schopenhaura. Obecne czasy udowadniają, że tak jest w istocie, a oprócz zdrowia fizycznego, warto skupić się również nad utrzymaniem dobrej kondycji psychicznej, ponieważ wywołane pandemią ograniczenia relacji społecznych, na tę kondycję nie mają dobrego wpływu.

Niepokój, lęk o życie i zdrowie, stały się wprost namacalnie obecne z powodu masowych zachorowań, nierzadko z tragicznym skutkiem. To zaangażowanie i poświęcenie medyków pozwala w czasach pandemii mieć nadzieję, że wspólnie damy radę, że możemy liczyć na wsparcie w kryzysie zdrowotnego załamania, że nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie.

Z okazji święta i na co dzień życzymy wszystkim medykom zdrowia, wytrwałości i odporności. Dziękujemy za wsparcie i chcemy Wam odwdzięczyć się tym samym.