• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Ekspresowe tempo budowy

W iście olimpijskim tempie postępują prace budowlane przy budowie dwóch nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Domy Dziecka powstają na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska na działkach budowlanych należących do Powiatu Lęborskiego. Jeden z budynków jest już pod dachem. W każdym z nich docelowo zamieszka po 14 wychowanków.

- Cieszę się że wykonawca postępuje zgodnie z harmonogramem robót – mówi Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski – Jeśli tempo postępu prac zostanie utrzymane, nic nie stanie na przeszkodzie, by te placówki oddać do użytku w zaplanowanym terminie, czyli w przyszłym roku kalendarzowym.
Starosta wizytowała plac budowy w piątkowe przedpołudnie. Postęp prac robi wrażenie.
W jednym z budynków zainstalowano już konstrukcję dachową oraz wydzielono pomieszczenia ściankami działowymi. Budynki będą również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekty powstają w nowoczesnym standardzie i będą wyposażone m.in. w wentylację mechaniczną z rekuperacją. Oprócz pomieszczeń mieszkalnych, znajdą się tu też miejsca wypoczynkowe, kuchnie do dyspozycji wychowanków, pomieszczenia przeznaczone do działań terapeutycznych.
To pierwsze w Powiecie Lęborskim tego typu placówki dostosowane w pełni do wymogów Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemie Pieczy Zastępczej.
Stan surowy budynków uzyskano w niespełna pół roku prowadzenia prac budowlanych. Domy będą energooszczędne i wyposażone w systemy redukujące do minimum emisję CO2. Ogrzewane będą nowoczesnymi dwoma kotłowniami gazowymi o łącznej mocy 36,4 kW.
W placówkach znajdą się miejsca dla dzieci i młodzieży powyżej 10 roku życia.
Cała inwestycja będzie kosztowała prawie 3 mln 700 tys. zł.