• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

„Gloria Artis” dla lęborczanina

Dr hab., prof. ASP w Gdańsku, a z pochodzenia lęborczanin Tomasz Sobisz wyróżniony został medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (chwała sztuce) przyznawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom lub instytucjom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaczenie przyznawane jest w oparciu o ustawę z dn. 17.06.2005 r. i zastąpiło  wcześniej funkcjonującą odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.
Prof. Tomasz Sobisz jest prodziekanem Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Przyznanie medalu jest uznaniem dla dokonań 20-letniej pracy twórczej artysty.
Tomasz Sobisz, urodził się w 1973 roku w Lęborku. Ukończył ASP w Gdańsku, dyplom obronił w 1998 roku. Jego rzeźbiarski dorobek realizacyjny został uhonorowany do tej pory wieloma prestiżowymi nagrodami, między innymi nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, nagrodą Prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury, nagrodą Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, nagrodą na I Triennale Sztuki Pomorskiej. W 2012 roku otrzymał Medal PRO PATRIA, a w roku 2014 został laureatem Skry Ormuzdowej oraz otrzymał Medal Senatu RP. Dorobek rzeźbiarski prezentował na wielu wystawach, między innymi w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2011) i w Gdańsku na wystawach indywidualnych: MEMORANDUM, STABILE (Gdańska Galeria Miejska, 2012) oraz BATTLEFIELD (Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 2015).
W Lęborku najbardziej znanymi pracami prof. Sobisza są pomniki papieża Jana Pawła II, płk Ryszarda Kuklińskiego i Chrystusa Króla. Wystawy prac artysty można było również niejednokrotnie oglądać w salach wystawowych Muzeum w Lęborku.
Panu Tomaszowi Sobiszowi serdecznie gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych.