Hospicjum ma 5 lat

Utworzono: 14-09-2021

5-lecie istnienia obchodziła Fundacja Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego. Z tej okazji zarząd i członkowie fundacji zorganizowali spotkanie na terenach, na których powstaje hospicjum.

Postęp prac budowlanych goście i darczyńcy mogli obejrzeć bezpośrednio w terenie – na działce, na której powstaje budynek hospicjum. Gości oprowadzała Agata Kozyr, prezes FLHS. Robocza aranżacja pomieszczeń w stanie jeszcze surowym, umożliwiała zapoznanie się z ich układem i przeznaczeniem, co ułatwiało osobom nieobytym na co dzień  z czytaniem projektów budowlanych, właściwe wyobrażenie w kwestii rozmieszczenia i funkcjonalności pomieszczeń. Dotychczasowe efekty docenili państwo Stefania i Janusz Bartkowscy, darczyńcy działki, na której realizowana jest budowa. Oczywiście jeszcze wiele jest do zrobienia, a to wymaga kolejnych środków i dalszego zaangażowania członków fundacji oraz wolontariuszy, którzy od lat nie szczędzą sił, by doprowadzić inwestycję do zamierzonego finału. Kilka miesięcy temu, w marcu, kiedy ruszyły prace budowlane, we wmurowanej w fundamenty budynku kapsule czasu umieszczono akt erekcyjny podpisany przez członków fundacji, projektantów, wykonawców, samorządowców oraz przyjaciół przedsięwzięcia, który głosił w preambule: „Tworzymy to dzieło, by nieść pomoc osobom cierpiącym i potrzebującym. By otulać płaszczem godności. By rodzinom i bliskim dawać wytchnienie. By czynić wszystko, co tu się wydarzy, w poczuciu służby drugiemu człowiekowi. Z miłości do niego.” To przesłanie, towarzyszące twórcom hospicjum zdaje się przynosić doskonałe efekty, ponieważ inwestycja zaczęła przybierać realne kształty, na co składa się aktywność tych wszystkich, którzy przedsięwzięciu sprzyjają.
Na urodzinowym spotkaniu fundacji, oprócz darczyńców, wolontariuszy, pojawili się samorządowcy: Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski, wicestarosta Edmund Głombiewski, Zdzisław Chojnacki – przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego, wójt Cewic Jerzy Bańka i burmistrz Lęborka Witold Namyślak. Wśród gości pojawił się także Marcin Brodalski, kierujący lęborskim biurem poselskim posła Piotra Müllera. Nie mogło zabraknąć  o. Romana Zioły, duchowego patrona przedsięwzięcia, od początku wspierającego ideę budowy hospicjum. O ucztę dla ducha zadbał chór Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, o strawę dla ciała – fundatorzy grochówki, kiełbasek, ciast i napojów. To pierwszy jubileusz fundacji, zorganizowany w murach powstającego hospicjum, potwierdzający moc hasła „warto pomagać”.