• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Inauguracja w Uniwersytecie

Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował kolejny rok akademicki. W uroczystości uczestniczyła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski.

- Przyszłość ma wiele nazw. Dla słabych oznacza nieuchronność, dla bojaźliwych nieznane, zaś dla odważnych oznacza szansę. Naszą przyszłością, kiedy jesteśmy seniorami, jest aktywny tryb życia, edukacja, zabawa i rozmowy – mówiła Alicja Zajączkowska, składając życzenia zarządowi i studentom uniwersytetu na nowy rok akademicki.
W czwartek (24.11) zainaugurowano oficjalnie kolejny rok akademicki w Lęborskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Grażyna Pieńkowska-Sadowska, Prezes Zarządu LUTW podsumowała miniony rok – zarówno w ujęciu statystycznym, jak i pod względem zakresów tematycznych realizowanych przez uniwersytet. Z przedstawionego sprawozdania wynika, że LUTW systematycznie się rozwija, zyskując nowych słuchaczy oraz uczestnicząc w różnego rodzaju projektach, jak choćby w niedawno zakończonym projekcie lęborskiego SPS ZOZ „e-Zdrowie”, w którym w roli partnera społecznego projektu. Oprócz korzyści edukacyjno-poznawczych wynikających z udziału w projektach, poprawia się również stan posiadania sprzętowego LUTW, a to daje większą niezależność i stwarza kolejne możliwości rozwojowe. Słuchacze inwestują również w kondycję, uprawiając gimnastykę rekreacyjną, uczestnicząc w zajęciach tanecznych, czy choćby w treningach Nordic Walking. Warto dodać, że zaledwie tydzień przed inauguracją, uniwersytet zorganizował już III Rajd Seniorów w Nordic Walking. To cykliczna impreza sportowo-rekreacyjna o wielopokoleniowym charakterze, ponieważ na starcie, oprócz słuchaczy LUTW, od pierwszej edycji, pojawiają się ludzie młodzi, a nawet bardzo młodzi. Jak podkreśliła prezes Pieńkowska-Sadowska, postępujący rozwój uniwersytetu współtworzą samorządy – powiatowy i miejski, które wspierają projekty LUTW.
Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego uświetnił wykład prof. dr hab. inż. Aleksandra Piwka, J.M. Rektora LUTW – „Kultura wczesnego chrześcijaństwa”. Ślubowaniu nowych studentów towarzyszyło tradycyjne „Gaudeamus Igitur” oraz artystyczne prezentacje.