• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Jubileusz integracyjnego przedszkola

W sobotę (11 stycznia) Przedszkole Integracyjne Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” obchodziło jubileusz 10-lecia. To pierwsza tego typu placówka, jaka zaistniała na terenie powiatu lęborskiego. Twórcom i obecnym władzom tej instytucji gratulacje złożyła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski.

- Gratuluję twórcom tego przedsięwzięcia, którzy jako pierwsi potrafili wokół idei integracji osób niepełnosprawnych, skupić tak wiele życzliwych i zaangażowanych osób. Gratuluję i nisko się kłaniam wszystkim rodzicom, tym, którzy pomagali, pani prezes, obecnej pani dyrektor, która potrafi wszystkich wokół zmobilizować, zachęcić i życzę wielu kolejnych jubileuszy, sukcesów i zadowolenia z waszej niełatwej, ale niezwykle potrzebnej pracy – mówiła Alicja Zajączkowska.
Życzenia przekazał także Witold Namyślak, Burmistrz Lęborka. Przedszkole funkcjonuje od 28 grudnia 2009 roku. Powstało z inicjatywy członków Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Jesteśmy Razem”. To pierwsza tego rodzaju placówka w powiecie lęborskim, założona przez Marię Macholę, a obecnie kierowana przez Lilianę Gałaman. Przedszkole dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą i bogatym zapleczem terapeutycznym. – Jestem szczęśliwa, że przedszkole ma już dziś swoja renomę, że pomimo obaw jakie towarzyszyły przy jego tworzeniu, głównie w kwestii integracji dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi, idea okazała się w stu procentach trafiona – mówi Maria Machola – To w ogromnej mierze zasługa kadry pedagogicznej, ale i samej młodzieży. Kadra systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, a to przekłada się na późniejsze sukcesy naszych dzieci w szkole podstawowej.
Podobnie jak wyniki pedagogiczne, ważna jest sama atmosfera, która tu panuje, a ta wydaje się być iście rodzinna. Budują ją dzieci, rodzice i kadra. Jubileusz przedszkola stał się okazją do podziękowań i wyróżnień dla pracowników z najdłuższym stażem. Za zaufanie wobec twórców placówki, za tworzenie klimatu tego miejsca i systematyczny rozwój przedszkola, Liliana Gałaman podziękowała: Elżbiecie Baranowskiej, Marcie Milewskiej, Małgorzacie Piechowiak, Agnieszce Piwka, Marii Przybyła i Magdalenie Treder.
Z programem artystycznym w trakcie jubileuszu zaprezentowały się przedszkolne grupy: „Zuchy”, „Tropiciele” i „Mądre sowy”. To stanowiło wstęp do rozpoczęcia noworocznej zabawy z wodzirejem z okazji Dnia Babci i Dziadka. Pląsom na parkiecie towarzyszył poczęstunek i okolicznościowy tort. Chętni mogli skosztować waty cukrowej z ustawionej w holu maszyny lub upamiętnić chwile zabawy w fotobudce. Dostępna była także wystawa obrazująca metamorfozę przedszkola na przestrzeni lat i przedszkolne kroniki. Kto chciał, mógł zostawić swój ślad w księdze pamiątkowej.