Komunikacyjny konwent starosty

Utworzono: 11-03-2025

Tematyka komunikacyjna była dominującym zakresem rozmów prowadzonych podczas kolejnego Konwentu Starosty, Burmistrzów i Wójtów powiatu lęborskiego. W poniedziałkowych obradach samorządowców, którzy skorzystali z zaproszenia starosty Tomasza Litwina, uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz firmy Public Transport Consulting.

Nie trzeba specjalnie udowadniać ważnej roli sprawnego transportu w rozwoju każdej jednostki samorządowej. Transport odgrywa niezastąpioną rolę we wspieraniu funkcjonowania różnych sektorów gospodarki, stanowiąc bardzo istotny czynnik wzrostu gospodarczego potencjału regionu i jego inwestycyjnej atrakcyjności.  Jest kluczowym elementem łańcucha dostaw, umożliwiającym sprawną dystrybucję towarów od producenta do konsumenta, a także niezbędny jest dla codziennej mobilności ludności, wpływając oprócz wymiernych korzyści, również na rozwój społecznej integracji.

O planach, których realizacja wejdzie w życie już w II kwartale 2025 r. w zakresie rozwoju linii kolejowych w powiecie lęborskim mówił Michał Tusk – zastępca Dyrektora ds. Rozwoju i Integracji Transportu w Urzędzie Marszałkowskim WP. Chodzi tu głównie o inwestycje na liniach kolejowych nr 202, 229 i 230/229. Finał prac spodziewany jest na lata 2028 i 2029.

Do 2030 roku zakłada się również dwukrotne zwiększenie liczby połączeń z Lęborka do Gdańska-Wrzeszcza oraz skrócenie czasu przejazdu.

W zakresie rozwoju komunikacji zbiorowej i usprawnienia jej organizacji dużą rolę odegrać ma gdańska Metropolia, która wspierać ma jednostki samorządu terytorialnego i związki powiatowo-gminne  na swoim terenie w zakresie realizacji polityki transportowej. Metropolia to również zapowiedź wspólnego biletu metropolitalnego, obowiązującego w środkach transportu operujących na jej terenie.

O wizji organizacji publicznego transportu zbiorowego po wejściu w życie ustawy metropolitalnej, zapewniających maksymalizację dopłat ze środków zewnętrznych mówił Marcin Gromadzki z PTC (Public Transport Consulting). Wśród przyczyn dezintegracji systemów transportowych wskazał m.in. wyłączenie komunikacji miejskiej z możliwości otrzymywania dotacji ze środków skarbu państwa z tytułu strat przychodów ze sprzedaży biletów wskutek honorowania ulg ustawowych i braku „premiowania” współdziałania przy organizacji publicznego transportu zbiorowego w postaci wyższej stawki dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Bardziej ekonomicznym i skutecznym rozwiązaniem jest wspólne organizowanie przewozów pasażerskich, zamiast działań podejmowanych samodzielnie przez pojedyncze JST. Dobrym wzorcem jest zajęcie się transportem przez związki powiatowo-gminne. Dotąd działania takie podjęły związki w powiatach: człuchowskim, puckim, słupskim, starogardzkim i wejherowskim. Lęborski związek dopiero przygotowuje się do tych działań. Działania związku mogą również zastąpić gminy w zakresie organizacji dowozów szkolnych w zakresie tak szerokim, jak mogą zapewnić to linie regularne.