Konwent drogowy w lęborskim starostwie

Utworzono: 07-03-2025

O nowoczesnych trendach technologicznych w budownictwie drogowym, wydajnościowym i jakościowym postępie w funkcjonalności maszyn i urządzeń stosowanych do budowy dróg oraz ich sezonowego utrzymania, a także o konkretnych realizacjach inwestycyjnych wykonanych w nietypowych warunkach i płynących z ich realizacji praktycznych wnioskach dyskutowali uczestnicy Konwentu Zarządców Dróg Powiatowych Województwa Pomorskiego.

Spotkanie zorganizowane w lęborskim Starostwie Powiatowym przyciągnęło reprezentantów Zarządów Dróg Powiatowych z 12 spośród 16 pomorskich powiatów. Gości przywitali: przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego Mirosław Tandek i Wicestarosta Lęborski Adrian Wenta. – Drogi to niezwykle ważne zagadnienie, ponieważ często przez ich stan i sieć dostępnych połączeń ocenia się potencjał danego powiatu, dlatego tak ważna jest dbałość o drogową infrastrukturę, by być miejscem atrakcyjnym dla inwestorów i tak jak w naszym przypadku – przyciągać turystów m.in. komfortem komunikacyjnym – mówił M. Tandek, życząc uczestnikom owocnych obrad.

Wicestarosta Adrian Wenta omówił metodologię stosowaną podczas organizacji przebudów dróg na terenie powiatu lęborskiego, wskazując na korzyści ze stosowanych od lat rozwiązań. – Jeszcze wówczas, kiedy sam pracowałem w Zarządzie Dróg Powiatowych w Lęborku, staraliśmy się być zawsze na tyle przygotowani organizacyjnie, by jak najszybciej móc wykorzystać pojawiające się możliwości finansowania inwestycji – mówił A. Wenta – Znając potrzeby i priorytety realizacyjne warto zacząć od przygotowania dokumentacji technicznej najpilniejszych zamierzeń, by w chwili pozyskania środków, móc niezwłocznie rozpocząć realizację zadania. Przez lata wypracowaliśmy również doskonale działający system współfinansowania inwestycji drogowych z gminami. To korzystny system dla wszystkich i znacznie zwiększający dostępny potencjał środków.

Jakie są korzyści ze stosowania polietylenu w konstrukcjach przepustów drogowych, który co prawda jest nieznacznie droższy, ale za to o wiele bardziej odporny na warunki zewnętrzne od polietylenu, który jest odrobinę tańszy, ale zmniejsza trwałość i skraca okres eksploatacji realizacji wykonanych z tego materiału – o tym m.in. można było dowiedzieć się podczas prezentacji korzystnych rozwiązań uwzględniających stosunek trwałości danej inwestycji do jej kosztów. Wśród tematów związanych z materiałoznawstwem pojawiła się też choćby kwestia kiedy stosować geotkaninę, a kiedy geowłókninę w konstrukcji drogi. Zdarzały się też „smaczki” humorystyczne związane z wykonanymi realizacjami. Można było m.in.  niezwykle barwną opowieść o realizacji ogromnie kosztownej inwestycji drogowo-mostowej w jednym z krajów arabskich, do której nie prowadziła żadna droga. Warunek postawiony przez inwestorów był jeden – miała to być największa konstrukcja na świecie. Pieniądze nie miały znaczenia. To był anegdotyczny przerywnik wśród poważnych tematów dotyczących np. współpracy z instytucjami wydającymi niezbędne zezwolenia na roboty drogowe, czy uczestniczące w procesie inwestycyjnym. Rozmowy objęły także zagadnienia informatycznego dostosowania w zakresie optymalizacji inwestycyjnej i ewidencjonowania zasobów drogowych.

Merytoryczne prezentacje przygotowane przez prelegentów specjalnie na tę okazję zakończyła dyskusja w formie swobodnej wymiany poglądów na drogowe tematy. Wówczas z uczestnikami spotkał się Starosta Lęborski Tomasz Litwin, który dojechał na konwent wprost ze spotkania z Wojewodą Pomorską. – Cieszę się bardzo, że takie spotkania się odbywają i że tym razem mogliśmy się spotkać w Lęborku – mówił starosta – Wartość polegająca na wymianie poglądów podczas takich spotkań jest nie do przecenienia, a oprócz merytorycznej dyskusji integruje również osoby pracujące w poszczególnych powiatach nad realizacją zadań drogowych. To z kolei przekłada się na dobrą komunikację i możliwość bieżącego współdziałania w codziennej pracy.

Na wstępie spotkania wicestarosta A. Wenta wspomniał o potencjale regionu w zakresie dostępnych atrakcji. Wśród wymienionych znalazła się Wieża Ciśnień w Lęborku, która od kilku lat jest filią Muzeum w Lęborku i chociaż ciągle jej okolice pełnią czynną funkcję w systemie wodociągowym miasta, to w zrewitalizowanej dawnej Wieży Bismarcka prezentowane są najcenniejsze znaleziska z początków naszej ery podczas eksploracji archeologicznej antycznej nekropolii w Czarnówku. To ciekawe miejsce odwiedzili uczestnicy Konwentu na zakończenie wizyty w powiecie lęborskim.