Mistrzowie z UKS Ekonomik – Maratończyk

Utworzono: 05-04-2023

Cztery złote medale zdobyte podczas Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce przywieźli do Lęborka zawodnicy klubu UKS „Ekonomik – Maratończyk”: Bożena i Piotr Pobłoccy. W zawodach uczestniczyło ponad 4 tys. zawodników z 88 krajów świata.

Piotr Pobłocki – utytułowany zawodnik i trener zdobył złoto na dystansie 10 km w konkurencji indywidualnej drugi złoty medal w półmaratonie oraz trzeci złoty medal drużynowo. Bożena Pobłocka wywalczyła złoty medal drużynowo w półmaratonie w kategorii M50, zaś indywidualnie zdobyła miejsce szóste. – To pierwszy tak duży sukces polskiej reprezentacji, ponieważ właśnie jako reprezentacja wygraliśmy klasyfikację medalową – mówi Piotr PobłockiOgólnie Polacy zdobyli ponad 200 medali, w tym 80 złotych w różnych konkurencjach, tak więc radość jest przeogromna.
Jak łatwo policzyć, 5 procent złota trafiło do powiatu lęborskiego, na dodatek wywalczonych rodzinnie przez państwa Pobłockich. Można by się pokusić o twierdzenie, że gdyby impreza przewidywała klasyfikację małżeńską, państwo Pobłoccy byliby liderami tych mistrzostw.
W biegu na 10 km Piotr Pobłocki zdystansował drugiego na mecie zawodnika o ok. 50 sekund, natomiast w półmaratonie wbiegł na metę o 4 minuty wcześniej, niż kolejny zawodnik w kategorii M55.
Wynik uzyskany w mistrzostwach to ogromny sukces, ponieważ w 9. Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce Masters w Toruniu uczestniczyło ponad 4 tyś zawodników z 88 krajów. Impreza rozgrywana jest w cyklu dwuletnim. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie w dniu startu 35 roku życia i więcej. Konkurencje rozgrywane były na stadionie i na trasie. Ogólnie w 609 ceremoniach wręczenia medali podczas tych zawodów, zawodnicy odebrali 2539 złotych, srebrnych i brązowych krążków. Wśród Polaków najstarszym zawodnikiem był 91-letni Henryk Wierzchowski, a wśród wszystkich uczestników – Fin Lauri Helle, liczący 97 lat. – Wiele konkurencji w wyższych kategoriach wiekowych wygrywali reprezentanci Wielkiej Brytanii. Byli bardzo dobrze przygotowani kondycyjnie – mówi Piotr Pobłocki – Kiedy rozmawiałem z reprezentantami Hiszpanii, zdradzili mi, że do takich zawodów przygotowują się bardzo dokładnie. Uczestniczą w zgrupowaniach, czyli jednak traktują występ w mistrzostwach jako wyczyn. My podeszliśmy bardziej „z marszu” do tych zawodów, ponieważ łączymy na co dzień sport z pracą zawodową, a to trochę ogranicza możliwości treningowe. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni z wyniku. Przyznam, że kiedy człowiek staje na podium i grają polski hymn, to radości zwycięstwa towarzyszy niemałe wzruszenie i duma, że jesteśmy jako kraj w światowej czołówce.
W klasyfikacji medalowego złota Polacy pokonali Niemców, a na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Stanów Zjednoczonych.
Państwo Pobłockim gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych. To świetna promocja polskiej lekkoatletyki i sportu powiatu lęborskiego. Powiat Lęborski w tym roku, podobnie jak w poprzednim, wsparł finansowo klubowiczów UKS „Ekonomik – Maratończyk” w ramach środków przyznawanych na promocję powiatu poprzez działania sportowe.