• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Narodowe Czytanie w Lęborku

Krzysztof Król, Sekretarz Powiatu Lęborskiego reprezentował Starostwo Powiatowe podczas tegorocznego Narodowego Czytania 2019 w Lęborku. Podczas tegorocznej odsłony akcji czytano Nowele polskie.

„Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta’ „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego znalazły się w menu czytelniczym w tym roku.  - Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście kierowanym do uczestników Prezydent RP, Andrzej Duda.
W lęborskiej odsłonie czytania, oprócz reprezentującego Starostwo Powiatowe Krzysztofa Króla, wystąpili: Witold Namyślak, Burmistrz Miasta Lęborka, Teresa Ossowska – Szara, zastępca burmistrza oraz Jarosław Litwin, Przewodniczący Rady Miasta Lęborka. Na ul. Staromiejskiej, gdzie zostało zorganizowane czytanie, pojawili się również podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Lwiątko” w Lęborku, którzy również wzięli udział w czytelniczej akcji. Lęborskie czytanie koordynowała Zofia Biskupska -Lisiecka, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, zaś w rolę prowadzącego wcielił się jak zawsze niezawodny Jan Kiśluk, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Lęborska – Łeba.