Nie dajemy się zimie
Za nami trudny poranek, który spowodowały zimowe warunki atmosferyczne. Pługopiaskarki wystartowały na powiatowe drogi około 4 nad ranem.
O możliwości wystąpienia intensywnych opadów śniegu informowało w komunikatach Biuro Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz liczne internetowe serwisy pogodowe. W zależności od rejonu powiatu, spadło od kilu do kilkunastu centymetrów śniegu, który nad ranem zamienił się w wodnistą śnieżną breję, niezwykle trudną do całkowitego usunięcia.
Służby drogowe Powiatu Lęborskiego były na te okoliczność przygotowane. Zarząd Dróg Powiatowych ma do dyspozycji cztery pługopiaskarki, sytuację na drogach udało się opanować w ciągu kilku porannych godzin. Około 10 zdecydowana większość z ponad 200 km powiatowych dróg była przejezdna.
Zimowemu utrzymaniu dróg towarzyszy standaryzacja, przyjęta przez Zarząd Powiatu. Planem zimowego utrzymania objęto wszystkie drogi powiatowe po których odbywa się regularna komunikacja zbiorowa oraz dowozy dzieci do szkół o łącznej długości 201,513 km w IV, V i VI (w tym 8,680 km ścieżka pieszo-rowerowa) standardzie zimowego utrzymania.
To dzięki sprawnej logistyce pracowników Zarządu Dróg Powiatowych i umiejętności zarządzania posiadanym sprzętem, że drogi powiatu nie stały się śnieżną pułapką dla kierowców. Nie tylko priorytety kolejności odśnieżania i niwelacji śliskości pośniegowej są w tej kwestii ważne. Zarządzanie sprzętem wspiera oprogramowanie wykorzystujące dane z transponderów GPS. W bieżącej zimowej akcji utrzymania dróg zastosowana została również zmodyfikowana mieszanka, w której 30, a nie jak dotąd 20 procent składu stanowi sól, co wpływa na przyspieszenie rozmrażania zalegającego lodu.
Warto pamiętać, że działania drogowców nie powstrzymają zimy, a jedynie złagodzą nieco jej skutki. Koniecznie musimy pamiętać o dostosowaniu zachowań na drodze do panujących warunków, bo to również ważny element naszego bezpieczeństwa.
Niemniej, drogowcy z ZDP są w gotowości całodobowo. Od 7 do 15 można się z dyżurnymi kontaktować pod nr stacjonarnym 59 862-39-87, a poza tymi godzinami, pod numerami mobilnymi: 697 087 103 lub 537 179 935.