• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Nordic Walking w Wilkowie – Memoriał Zenona Fludry

Ponad 60 zawodników i zawodniczek stanęło na starcie pierwszej masowej imprezy kijkowej odbywającej się w podlęborskim Wilkowie w Gminie Nowa Wieś Lęborska. To pierwsza z imprez z cyklu zaplanowanego na tegoroczny sezon letni. Nagrody uczestnikom wręczał wespół z organizatorami, Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski.

Zawodnicy mieli do pokonania trasę zróżnicowaną zarówno pod względem wysokości terenu, jak również pod względem podłoża, po którym się poruszali - od asfaltu, poprzez leśne dukty po piaszczyste drogi śródpolnych ścieżek. – Cudne są tutaj widoki – mówi jeden z uczestników zawodów, który do Wilkowa przyjechał z centralnej Polski – Macie tutaj świetne trasy i takie zróżnicowanie krajobrazu, że człowiek idąc się nie nudzi.
Wśród uczestników wilkowskiej przebieżki z kijkami pojawiła się Sylwia Roseman, prawdziwa mistrzyni chodziarstwa, która na swym koncie ma pokonanie trasy ponad 100 km w zaledwie 24 godziny. – To wcale nie taka łatwa trasa jak mogłoby się wydawać – mówi pani Sylwia – Trudy zróżnicowanego terenu rekompensują jednak fantastyczne widoki, piękne lasy graniczące z uprawnymi polami, które porośnięte żółtym rzepakiem dają poczucie obcowania z naturą. To piękny teren i na pewno warto tu chodzić i dla budowania kondycji i dla przebywania wśród estetycznych walorów tego terenu.
Grand Prix Gminy Nowa Wieś Lęborska „Czerwona Trasa w Nordic Walking” pamięci Zenona Fludry, biznesmena, wędkarza, miłośnika przyrody i obcowania z naturą oraz społecznika, to na ten rok sportowych wydarzeń, już przeszłość, ale na pewno zapadnie w pamięci uczestników i organizatorów, którzy pod wodzą Krzysztofa Pruszaka, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej, zadbali o to, żeby nikt stąd nie odjechał bez należnej mu nagrody. Nie wszyscy ścigali się dla sportowego wyniku. Niektórzy po prostu chcieli tę trasę przejść, nie zważając na wskazania czasomierza. – O to w tym chodzi – mówi K. Pruszak – Chodzi o promowanie masowego chodzenia z kijkami. Oczywiście wynik sportowy jest ważny, ale nie najważniejszy. O wiele bardziej wartościowa jest atmosfera wspólnego przemierzania kilometrów i budowanie kondycji, dla zdrowia, dla siebie. Nasza gmina ma wiele niezwykle ciekawych tras i piękne tereny, które o wiele lepiej poznaje się pieszo, niż zza szyby jadącego samochodu. Szczerze zachęcam wszystkich amatorów chodzenia do odwiedzania naszych tras. To co nasz teren oferuje chodziarzom, tego nie ma w żadnym innym zakątku Polski.
Jak mówi K. Pruszak, imprezy nordic walkingowe organizowane są przy ogromnym wsparciu wolontariuszy, którzy zapewniają wsparcie od pomiarów czasu poprzez pomoc na trasie, aż po zabezpieczenie medyczne.
- Jestem pod wrażeniem zainteresowania tą imprezą i poziomu jej organizacji – mówi Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski – Z prawdziwą przyjemnością wręczam nagrody zwycięzcom, tym bardziej, że moja żona i córka aktywnie uprawiają nordic walking i uczestniczą w niemal wszystkich tego typu imprezach. Ja również chętnie chodzę z kijkami na tyle, na ile pozwala mi wolny czas. To świetny sposób na pozytywne zmęczenie i odstresowanie się po pracy umysłowej. Wszystkim uczestnikom wilkowskiej imprezy gratuluję wyników. Wiem, że wielu osiągnęło tutaj życiowe rekordy, ale oprócz rekordów ważne jest to, że czynnie uprawiamy sport dla dobra własnego i osobistej kondycji.
Wśród kobiet na pierwszym miejscu uplasowała się Krystyna Królikowska z Krępy Kaszubskiej. Wśród panów pierwsze miejsce przypadło Adamowi Kuźmiczowi z Maszewka. Nie mniej jednak, jak twierdzą zgodnie i zawodnicy i organizatorzy imprezy, sportowy wynik jest tylko wartością dodaną - najważniejsza jest aktywność, chęć przemierzania kilometrów z kijkami i pozytywny nastrój wywołany sportowym wyczynem. Do grona nagradzających zwycięzców tegorocznego Memoriału im. Zenona Fludry dołączył również Witold Namyślak, Burmistrz Miasta Lęborka.
Wkrótce kolejne sportowe wydarzenia spod znaku nordic walking. Zachęcamy do śledzenia informacji na stronach internetowych i przeglądania ogłoszeń na tablicach informacyjnych przy Starostwie Powiatowym w Lęborku.